• $16,5517
  • €17,5833
  • 969.918
  • 2529.26
21 Haziran 2018 Perşembe

‘Olan olmuştur’

1

Son Melami şeyhlerinden, Fatih türbedarı Ahmet Amiş Efendi’ye nispet edilen bir deyiş son zamanlarda benim zihnimde perendeler attığı gibi, beyanlardan anlaşıldığı üzere başka zihinleri de meşgul etmekte.

O deyişin tamamı şöyle:

‘Olan olmuştur;

Olacak olan da olmuştur.’

2

AK Parti’nin son İstanbul mitinginden sonra kimi dostlar: “AK Parti’nin başarısında rol oynayacak, seçimin sonucunu belirleyecek kimi zihinlerde bir tereddüt var ise, bu mitingle izole olmuştur…” demekteler.

Bize sorarsanız hiçbir zaman, hiçbir miting/toplantı tek başına bir hareketin, bir partinin başarısının veya başarısızlığının sebebi olmamıştır/olamaz.

Olsa olsa; bardağı taşıran son damla, bendi yıkan son birikinti, durgun suyun çağlayana dönüşmesini sağlayan son amil olabilir…

3

Belki de Şeyh Efendi hiç düşünmemiştir ama biz ‘olan olmuştur; olacak olan da olmuştur’ sözüne gerekirci bir yaklaşımda bulunursak;

Her şeyin sebep-sonuç ilişkisi içinde cereyan ettiği düşüncesinden hareketle; bir şey olduğunda olan şeyin olacak olanın sebebi olacağı cihetiyle gelecekte olacak olanı da belirlediğini söyleyebiliriz.

Buradan hareketle; 15 yılı aşkın AK Parti iktidarı önümüzdeki hafta yapılacak seçimler bağlamında olacak olanın sebebi durumundadır.

Yani seçimle olacak olan, geçmişte olagelenlere bağlı olarak şekil kazanacaktır, da…

4

Ne mi olacak?

Seçim 24 Haziran’da bitecek, ikinci tur olmayacak.

Birinci turda Sayın Erdoğan Türkiye’nin ilk ‘başkan’ı olma sıfatını kazanacak ve bütün aksine iddialara ve algı oluşturma çabalarına rağmen AK Parti Meclis’te de çoğunluğa ulaşacaktır.

Ancak, Allah göstermesin; seçimlerde AK Parti’nin alacağı olumsuz bir sonuç geçmişte olanları ve o olanların hali hazırdaki sonucu oluşturduğunu unutarak, olumsuzluğun sebebi olarak birçok Gazi Giray Han’ın icat edilmesine, bulunup ortaya çıkarılmasına sebep olacaktır.

Buradaki mühim soru; gerçekten Giray Hanların bulunup bulunmadığıdır.

Kesinlikle Giray Han düşüncesinde, psikolojisinde olanlar vardır. Onlara söylenecek olan; düşüncenizde, tavrınızda ne kadar haklı olsanız da; tarih sizi haklı gerekçelerinizden dolayı makbul insanlar taifesinden saymayacaktır. Aksine; öylesine bir etkiniz olmasa da , ‘olacak olan da’ hiçbir dahliniz bulunmasa da; olumsuzluğun/mağlubiyetin sebebi olarak anacak ve büyük ihtimalle de lanetleyecektir.

Tercih sizin…

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını