• $13,4005
  • €15,2948
  • 767.334
  • 1857.4
14 Nisan 2014 Pazartesi

Mehdi’den Kıtmir’e (2)

Bir köşe yazısında fazla ayrıntılara girmeden mukayeseli bir iki alıntıyla meseleyi ortaya koyabiliriz. Ayrıca 11 Nisan 2014 tarihinde Yeni Şafak gazetesinde Hilal Kaplan’ın yazısı bu bağlamda okunabilir.
Ilk alıntımız,
17 Mart 2014 tarihli Star Gazetesi’ndeki Ahmet KELEŞ röportajından.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

“Hocaefendi kendisini üstad Bediüzzaman’dan sonraki görevli olduğunu, aynı zamanda kıyamete kadar kendisinden sonra da kimlerin görevli olacağını bildiğini, … bunları bir bir söyleyeceğini sıklıkla söylerdi. Hatta askerliği sırasında bir ara kendisine ‘gayp’ perdesinin açılıp kıyamete kadar neler olacağının gösterildiğini, bugüne kadar o gün gördüklerinden farklı bir gelişmeye şahit olmadığını söylerdi.”
Şia, oniki imamiye mezhebinin 6. Imamı Cafer Es Sadık’ ta diyor ki, “Eğer Musa ve Hızır’ın yanında olsaydım –yeminle söylüyorum- onlardan çok daha bilgili olduğumu onlara gösterirdim. Onlara ayrıca bilmedikleri şeyleri de öğretirdim. Musa ve Hızır’a sadece geçmişte olup biten şeyler hakkında bilgi verilmiştir. Halbuki bize şu anda olup ve kıyamete kadar vuku bulacak olan herşeyin bilgisi de verildi.” (Tefsirde Ehl-i Sünnet ve Şia Polemikleri, Mustafa Öztürk)
İki alıntı arasındaki benzerliğe ayrıca işaret etmeye ihtiyaç duyulmayacak kadar ayan-beyan değil mi her şey?
Bir başka mukayeseli alıntı.
Şia kaynakları diyor ki; “Peygamber göndermek nasıl bir lütuf ise onun yerine imam nasbetmek de bir lütuftur ve kullarına böyle bir lütufta bulunmak Allah’a vaciptir.”(Mustafa Öztürk. a.g.e.) Yine Cafer Es Sadık: “Allah İmam’a lütfettiği için gökler üzerlerine yıkılıp yaşayanları yok etmez ve Allah bize lütfettiği için yağmur yağdırıp merhametini gösterir. Dünyada bizi temsil eden bir imam olmasaydı, dünya yıkılırdı. (Siyasal İslam Düşünce Tarihi. Antony Black)
Buna karşılık F. Gülen ne söylüyor. Latif Erdoğan’dan rivayetle –duymayanlar için hatırlatalım, alıntılayacağımız konuşmayı Latif Erdoğan televizyon ekranlarında yapmıştır-(7 Mart 2014. A Haber ) “Gülen, bana ‘Allah ile konuştuğunu söyledi. Kainatı Hz. Muhammed(SAV) için yarattım senin için de devam ettiriyorum’ dedi” diye konuştu.
3
Darbe teşebbüsü başarısız olmuştur ama tamamen etkisiz hale gelmeleri söz konusu değildir. En fazla uykuya yatıp takiye moduna geçerler.
Örnek mi?
F.Gülen’in basın danışmanı sıfatıyla tanıdığımız Osman Şimşek’in 3 Nisan 2014 tarihinde Herkül.org sitesindeki yazısına bakmak yeterlidir.
“Son senelerde ortaya saçılan kaset haberleriyle öğrendik ki, ağını kurmuş, avını gözleyen bir kısım yaratıklar gizli kameraların, dinleme cihazlarının başında senelerce her an hazır beklemişler, bitirmeyi planladıkları kimselerin hata yapmalarını, sürçüp düşmelerini ve bataklığa süreklenmelerini intizar etmişler. Sonra da elde ettikleri malzemelerle toplum mühendisliğine girişmişler. Dahası yapıp ettikleri bütün çirkeflikleri bir kısım masum insanların üzerine atarak bir taşla iki kuş vurma hedefi gütmüşler.(…) biz hiç bir zaman kendi devletimize iktidara, ya da belli şahıslara meydan okumayı aklımızdan geçirmedik”
Neredeyse diyecek ki “ ne haddimize, biz sadece hayır hasenat işleri ile uğraşan, başta Hocaefendi olmak üzere hepimiz devletin kapısında milletin yanında ‘kıtmir’ olmaya hazır kimseleriz. “
(Not. ‘kıtmir’ bizzat Fethullah Gülen’in kullandığı bir metafordur.)
4
Bu dünya hiç de hesap kitap yapmaya gelmiyor, onlarca yıl inanılmaz bir gayretle dünya çapında bir stratejik akılla,en ince detayına kadar hesaplanmış, kurgulanmış, taktik operasyonlarla elde edilen “mehdi”lik bir anda buharlaşıyor ve size kala kala “kıtmir”lik kalıyor.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı