• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
7 Temmuz 2023 Cuma

‘MAHALLE'nin yerlisi kim?

(ÖN VE SANKİ ALAKASIZ BİR NOT: Süleyman Seyfi Öğün'ün Fransa'daki olayları vesile ederek kaleme aldığı 3 Temmuz tarihli 'Âdemin âdeme yaptıkları' başlıklı yazısı bulunup okunmalı; ki bu yazıya da bir derinlik katacaktır.)

İkidir; 'mahalle' ve 'mahalleli olmak' üzerine yazmaktayız okuduğunuz/gördüğünüz gibi...

Mahalleli olmak, tam da İbni Haldun'un 'sebep asabiyeti' diye tesmiye ettiği şeye denk gelmektedir.

Malumunuz olduğu üzre Üstad, insanlığın idrakine 'asabiyet' kavramını armağan etmenin; onun oluşum ve gelişim aşamalarını anlatmanın yanında;

'Asabiyet'in niçin ve nasıl bozulacağını da ihmal etmemiş, onları da tadat etmiş.

Bu bozucu etmenlerin en önemlilerinden birisi de; sızıntı ve sığınmadır.

Dışarıdan bünyeye katılanların miktarı ve cinsi asabiyetin oluşması için gerekli unsurlardan birisi olan 'nisap'ı bozma tehlikesini ortaya çıkardığında;

Eğer asıllar/yerliler 'ıslah edici abiler'in önderliğinde/yönlendirmesiyle dışarıdan gelenlerin yakıcılığına/bozgunculuğuna karşı çıkmazlarsa/çıkamazlarsa, mahalle güç kaybeder, zaafa düşer, zamanla yok olur.

Öyleyse şu soru her zaman önemli:

Mahallenin yerlileri kimlerdir?

"Halk gelecek... Gülersin! Her çeşit aydınlarımızın yanına lütfen inmek istedikleri uydurma halk değil... Bizim gerçek halkımız... Bizden başka bir insan türü olmayı sürdüren halkımız... Hiç su katılmamış yerli.

'Yerli ne demek? Biz yerli değil miyiz?'

'Su katılmamış dedim... Biz aydınlara çok su katılmıştır, hem de cıs cıvık yabancı suyu... Su katılmamış yerli olmayınca hiçbir şey olunmaz. İnsan bile olunmaz. Çünkü gerçekten namuslu olunamaz. Bilirsin, Batılılaşmaya yöneldiğimizden bu yana, biz aydınlar halktan ayrılmışız. Çünkü bu Batılılaşma bize halktan değil Saray'dan gelmiştir. Halktan kopmuş, halka dönebilmek umudunu kesinlikle yitirmiş Saray'dan... Saray ile en yakın çevresi, vezir vüzera... Bu dönemde bizim halkımız Batı'ya karşı Batılılaşmaya çabalayan Osmanoğulları'na rağmen, Osmanlıyı savunmuşlardır. Daha sonra, Batılılaşmaya çabalayan Türklere rağmen Türkçülüğü, hatta bilir bilmez Batılılaşmaya çalışan bizim şair Mehmet Akif gibi Müslüman Doğuculara karşı Doğuculuğu, bugünün büsbütün çırılçıplak Batılılaşmacı halklarına rağmen halkçılığı, yani kendi varlıklarını savundukları gibi... İşte bu halkın içinden, bizim sefil etkimizi yere çalacak yeni bir yerli insan türü çıkacaktır. Ben umutluyum, er geç çıkacaktır. Bunlar, buradan başka yere sığınamayacak, kendi halklarından başka topluluklara katılamayacaklarını kesinlikle idrak etmiş, namuslu adamlar oldukları için er geç kendi işlerini kendileri görmek için çıkacaklardır ortaya..." (Kemal Tahir, Yol Ayrımı)

Şimdi, diyebiliriz ki;

Ak Parti; Kemal Tahir'in "er geç gelecektir" dediği (Türkiye) yerlilerinin varlığını korumak, onlara yol göstermek amacıyla görevlendirilmiş bir yapıdır.

Kim ki; Ak Parti'yi bu görevini yerine getirmekten alıkoymaya/uzaklaştırmaya kalkarsa;

Bilinmelidir ki o, mahallenin, yerlilerinin muarızıdır ve hatta düşmanıdır.

Bu minvalde, bir güvence olarak gerektiğinde Ak Partililere karşı Ak Parti'yi bu yerliler koruyacaktır.

Bu böyle biline...

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor