• $9,536
  • €11,1011
  • 547.247
  • 1455.42
24 Kasım 2019 Pazar

İslamcı başbakan

1

Tek partili CHP Hükümeti İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyada meydana gelen değişimler nedeniyle 1946’da çok partili sisteme geçince 21 Kasım 1946’da bir seçim yapılır.

Her ne kadar açık oy gizli tasnif esasına göre yapılan seçimi CHP kazanmış sayılsa da, bizzat CHP görmüştür ki seçim yapıldığı taktirde CHP’nin esamesi bile kalmayacaktır.

Muhtemeldir ki; parti içi değerlendirmeler sonucu; halkın CHP karşıtlığı en çok CHP’nin din karşısındaki duruşundan kaynaklandığı sonucuna varılmış olmalı ki; 1949’da CHP, hükümeti kurma görevini CHP içinde İslamcı sayılabilecek Şemsettin Günaltay’a verir. Sadece Günaltay değil, İçişleri Bakanı Mehmet Emin Erişirgil, Milli Eğitim Bakanı Tahsin Banguoğlu gibi zevatla birlikte kabinenin tamamı geçmiş hükümetlere göre daha en azından din ile açıktan kavgası olmayan bir yapıya sahiptir.

Ancak, milletin feraseti bu vitrin düzenlemesinin asıl CHP zihniyetini kurtaramayacağını, değiştirmediğini görür ve görece normal şartlarda yapılan bir sonraki seçimde (14 Mayıs 1950) CHP’yi sandığa gömer. Bireysel olarak Şemsettin Günaltay’lara göre daha az dindar sayılacak Bayar’ların ve Menderes’lerin partisini iktidara getirir.

2

On yıllardır iktidar olamayan CHP, geçmişte olduğu gibi son yerel seçimlere İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirlerde hiç değilse İslam’la kavgalı olmayan suretlerle girmek gibi stratejik bir karar verdi.

Seçimden önce de, sonra da yapılan kamuoyu yoklamalarında hiçbir zaman %25’i geçemeyen CHP, neredeyse iki katı oy alarak bu şehirlerin belediye başkanlığını kazandı.

Böyle bakıldığında CHP’nin bu sefer ki stratejisi kabul gördü, başarı kazandı.

3

Şimdi, görünen o dur ki; vitrinde kim olursa olsun, dün olduğu gibi bugün de CHP’de hiçbir şey değişmemiştir. Özellikle din karşısındaki tavrı 30’lu, 40’lı yıllardan farklı değildir. Hatta olumsuz anlamda daha da radikal mecralara uzanmıştır.

Karaköy’de, Beşiktaş’ta başörtülü kadınlara karşı yapılan saldırı;

Meclis’te CHP Grup Başkan Vekili tarafından Ak Parti kadın Grup Başkan Vekili’ne karşı küstahça sarf edilen sözler;

Ve benzerleri; CHP’nin tıynetini, cibilliyetini, zihniyetini bir kez daha ortaya koymuştur.

4

Daha iyi anlaşılsın diye tekrarlamak istiyorum.

Meclis’te CHP’li Grup Başkan Vekili’ne böyle bir konuşma yapma cesaretini son yerel seçimde, özellikle İstanbul’da aldıkları sonuçlar vermektedir. Bu arsız cesaret kendi holiganlarından öte toplumun daha büyük bir kesimini etkilemekte, havayı zehirlemektedir.

Ne yazık ki; kimi Ak Partililerde bu zehirli havanın etkisinde kalmakta ve saçma sapan işlere imza atmaktadır.

Bu mesele; toplum psikolojisi böyle bir şeydir, demokrasilerde olur böyle şeyler, hazmetmek gerekir, deyip geçilemeyecek kadar önemlidir, vesselam.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu