• $31,029
  • €33,7261
  • 2023.84
  • 9312.12
9 Şubat 2024 Cuma

Holokost safsatası/5

12

Nürnberg'den, yani Almanların Yahudilere tazminat ödemeye mahkûm edilmesinden sonra, bir müddet Holokost unutulur gibi olur.

Ta ki; 1961 yılında, Holokost'tan birinci derece sorumlular arasında sayılan Otto Adolf Eichmann'ın Arjantin'de yakalanıp İsrail'de mahkeme edilesiye kadar...

Davaya uluslararası medya organları büyük ilgi duyar ve gelişmeleri tüm ayrıntılarıyla okuyucularına aktarmak üzere sanki birbirleriyle yarışırlar.

Bunu takiben daha çok Avrupa ülkelerinde Holokost yeniden gündem olmaya başlar.

Oysa bu sıralarda ABD'de hiç de böyle bir gelişme yaşanmaz.

Amerikalı Yahudi entelektüeller, işadamları, dolayısıyla Amerika devleti bilinçli olarak meseleye mesafeli yaklaşırlar.

Çünkü onlar İsrail devletini ve Yahudi sorununu bir yük, bir ayak bağı olarak görürler.

Eğer Holokost yükselirse bu Yahudilerin ve İsrail'in yükselişi anlamına gelir ki bu istenen bir şey değildir. Çünkü o sıralarda ABD Arap ülkeleriyle arasının açılmasını istememektedir.

Öyle ki; 1956 İsrail-Mısır savaşını, başta İngilizler ve Fransa olmak üzere Avrupa İsrail'i desteklerken; Amerika Birleşik Devletleri savaştan sonra İsrail devletine baskı yaparak Sina'yı Mısır'a geri verdirir.

Keza 1966 tarihinde Amerika'da yapılan 'Yahudi Kimliği; Burada ve Şimdi' başlığı altında yapılan bir sempozyuma sunulan 31 tebliğin sadece 3 tanesinde İsrail ismi geçer, onun da iki tanesi olumsuz anlamdadır.

Amerikalı Yahudilerin çoğunluğu İsrail Devleti'nin varlığına şüpheyle bakmaktadırlar. Çünkü; İsrail devletini kuranların çoğunluğu ve önde gelenleri Rus Yahudi'siydi: onların kurduğu bir devlet her an Sovyet blokuna katılabilirdi...

Amerika ve Amerikalı Yahudilerin bu tavrı 1967 Haziran savaşına kadar devam eder.

İsrail savaştan galip çıkmıştır.

Tam da o sıralar ABD'nin başı Vietnam'da beladadır ve bu durum Amerikan kamuoyunda tepkiyle karşılanmakta, moral bozucu bir rol oynamaktadır.

ABD bu başarısızlığı ve moral bozukluğunu telafi etmek için İsrail'in başarısına taraf olur. Bu saatten sonra ABD için İsrail artık 'stratejik bir yatırım' vasfı kazanır.

ABD'nin devlet olarak İsrail'i yüceltmesi ve stratejik yatırım seviyesine yükseltmesi, Amerikalı Yahudilerin de kimliklerini hatırlamasına ve İsrail stratejik yatırım vasfını korumak için Holokost'u hatırlamasına vesile olur.

Artık İsrail ABD'nin bütün mahrem yerlerine girebilecek bir imtiyaz sahibi olup çıkmıştır.

Artık Holokost'un bir 'ideoloji' olarak tahkim edilmesinin zamanı gelmiştir.

Holokost artık Yahudi seçilmişliğinin tasdiki mesabesindedir.

Holokost artık Amerikalı Yahudilerin sınıfsal ve kurumsal çıkarlarını koruyacak mükemmel bir mekanizmadır. Kim ki İsrail'i ve Yahudileri eleştirmeye kalksa Holokost hatırlatılır ve eleştiri sahiplerine antisemitist damgası vurulur.

(Devam edecek)

<p><br></p><p>Edinilen bilgiye göre, Erhan Aktar yönetimindeki İran'a giden içecek yüklü 34 NB 0174

Faciadan kıl payı kurtuldu! Tır böyle devrildi: O anlar kamerada

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor