• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
03 Kasım 2019 Pazar

Farklı bir yönden

Bir araştırma şirketinin, saha çalışmalarını 21-28 Ekim tarihleri arasında yaptığı ‘Türkiye Gündem Araştırması’na bakarken hassaten dikkatimi çeken bir hususu sizlerle paylaşmak istedim.

Başlarken şunu belirtmek gerekir ki; araştırma öncelikle Türkiye’nin siyasi kimlik dağılımını tespit ile ise başlamış ve araştırmanın konu yaptığı diğer hususları bu dağılım içinde görmeye çalışmış.

Bu kapsamda: “Barış Pınarı Harekatı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna genel olarak Türkiye’nin %75’i “Doğru bir karar, destekliyorum.” diye cevap verirken, %17,6’sı yanlış bulduğuna, %7’si ise kararsız olduğunu söylemiş.

Bu sonucun siyasi kimliklere göre dağılımına bakıldığında ise görülen o ki; hayır diyenlerin ve kararsız olduğunu söyleyenlerin kahir ekseriyeti kendini sosyal demokrat ve sosyalist olarak tanımlayan gruplar.

Asıl ayrışma ise “Barış Pınarı Harekatı’na ekonomik açıdan bireysel desteğiniz istenmesi durumunda tavrınız ne yönde olur?” sorusuna sosyal demokratların %18’i sosyalistlerin ise sadece %8’i olumlu cevap veriyor.

Araştırmaya katılanların %30’u ki bunların kahir ekseriyeti sosyal demokratlar, sosyalistler ve Kürt milliyetçileri, kesinlikle ekonomik destek vermeyeceklerini söylüyor.

Demem o ki; işte o %30 çekirdek CHP’lilerden ve HDP’lilerden oluşmaktadır.

CHP’nin ne olduğunu bir kez daha, bir vesileyle hatırlatmak istedim.

<p>Bursa'da kısıtlama saatlerinde duvara çarpan kamyonetin sürücüsü Hüseyin Genç, polise zor anlar y

Boş yolda duvara çarpan şahıs polise zor anlar yaşattı: Ben kaza yapmadım

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı