• $9,5143
  • €11,1014
  • 546.691
  • 1455.42
19 Haziran 2016 Pazar

‘Dini istismar’

1
Bu Hürriyetgillere bir şeyler oluyor.
Neredeyse Gannuşi’nin partisine üye yazılacaklar.
Daha önceleri Taha Akyol Gannuşi’den alıntılar yaparak Türkiyeli Müslümanları tedip etmeye çalışıyordu.
Bu kez Ertuğrul Özkök Gannuşi’den uzun sayılacak alıntılardan sonra Müslümanlara doğrudan sesleniyor.

2
Yaptığı alıntıların içeriği bir tarafa; (Söz konusu alıntıları öyle takdim ediyor ki Özkök içerideki Müslümanlar bunları sanki ilk defa duymuş olacaklar. Oysa gerçek hiçte öyle değil ama Özkök bilmiyor. O cümlelerin aynısını hatta daha ileri derecede mesajlar taşıyanına Türkçe literatürde bolca rastlamanın mümkünlüğü bir tarafa, Ak Parti’nin program, tüzük ve seçim beyannameleri okunduğunda dahi benzer cümlelere ulaşılmış olur)
ben Özkök’ün alıntılardan sonra ki çağrısı üzerinde durmak istiyorum.
“Ey Müslüman…
Şu mübarek Cuma ve Ramazan gününde Allah rızası için şu Müslümanın sesine kulak verin…”
Eskiden nice dini bütün insanlar ‘dini kullanmak ve dini duyguları istismar etmekten’ sorguya çekilirler, mahkemelere verilirler ve hapse atılırlardı.
Eğer TCK’da aynı madde hala duruyorsa, doğrusu o yasayı ibreti alem için Özkök hakkında işletmek lazım. Hiç tartışmasız bir biçimde dini inanışları ve duyguları kullanmaya kalkışıyor.
Bütün Türkiye bilir ki Özkökgiller için Cuma gününün diğer günlerden –olumlu anlamda- hiçbir farkı yoktur. Keza Ramazan ayının diğer aylardan farkı olmadığı gibi.
Cuma günü ve Ramazan ayı kimler için mübarek; Müslümanlar, dindarlar için.
Öyleyse onların mübarekliğine dayanarak insanları bir eyleme çağırmak nedir, o şeyleri araçsallaştırmak ve bir amaç için kullanmak, istismar etmek.
Geçiniz sayın Özkök.
Bu çağrıyı kimse ciddiye almaz.
Başka arzunuz?

3
Aynı yazıda; “… çevresinde ülkesinden umudunu kesen insanların sayısının her gün arttığını” söylerken Özkök kendisinin de onlardan birisi olduğunu anlatmış oluyor. Sonra da çaresizliğine, ümitsizliğine ilaç babında müzikten bahsediyor, sabah kahvesinin keyfini on katına çıkaran bir parça, bir Latin şarkısı.
Türkiye’den ümit kesme ve müzikle irtibat üzerinden bir Ertuğrul Özkök tahlili edinmek isteyenler için, 14 Ağustos 2014 tarihli Atıf Hüseyin’in ” ‘Kaçın kurtulun’ Başka delile ihtiyaç var mı?“ ( http://www.aksam.com.tr/yazarlar/huseyin-besli/kacin-kurtulun-baska-delile-ihtiyac-var-mi/haber-331442 ) başlıklı yazısını hatırlatıp bu bahsi kapatalım şimdilik.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu