• $33,0413
  • €36,0249
  • 2561.47
  • 11064.9
22 Aralık 2019 Pazar

CHP'nin ATATÜRK'ü hangisi?

Yazının sonunda söyleyeceğimi başında da söyleyeyim.

CHP’nin Atatürk’ü hangi Atatürk?

Bir NATO tatbikatında R. Tayyip Erdoğan ile hedef tahtasına konulan Atatürk mü?

Yoksa Gezi Olayları’nda resmi Abdullah Öcalan ile birlikte asılan Atatürk mü?

1

Öncelikle altını çizerek belirtmeliyim ki; ‘Kanal İstanbul’ tartışması AK Parti açısından, siyasal iletişim olarak yanlış yürütülmektedir.

Her ne sebeple olursa olsun Cumhurbaşkanı ile İBB Başkanını aynı düzlemde var kılan bu tür tartışmalar ilkesel olarak yanlıştır.

Bu vesileyle…

Kanal başta olmak üzere başkaca birçok yatırıma karşı çıkan bugünün CHP’sinin dünün CHP’sinden hiçbir farkı yoktur.

Ancak bilinmesi gerekir ki CHP’nin bu özelliği bugün kült olarak milletin önüne koymaya çalıştıkları M. Kemal Atatürk’ten tevarüs ettikleri bir hal olmayıp, daha çok İsmet İnönü’nün ardından gitmekle ilgilidir. Yani CHP’nin baştan beri M. Kemal Atatürk ile ilişkilerinde gri bir taraf vardır hep.

Mesela; daha Cumhuriyet kurulmadan İstanbul’un iktisadi envanterini çıkaran Ahmet Hamdi Başer’in (Limancı Hamdi) çalışmalarının tetiklemesiyle Cumhuriyetin ilanından hemen sonra İzmir İktisat Kongresi’nin toplanmasını emreden Mustafa Kemal en azından yatırımlarda özel teşebbüse imkan tanıyacak kadar serbest piyasadan yana iken, bütün siyasi iktidarı boyunca katı bir devletçi politika uygulayan İnönü, bir nevi cezalandırma babında, bir özel teşebbüs olan Hamdi Başer’in Liman Şirketini devletleştirir. (40’lı yıllar)

Daha 1933 yılında Nuri Demirağ, Sarayburnu-Harem arasına yapılacak bir ‘Boğaz Köprüsü’nün yapım ve işletim projesini M. Kemal’e sunduğunda Atatürk projenin kapağına kendi el yazısı ile ‘gereği için hükümete’ diye sevk yazısı yazmasına rağmen, İnönü Hükümeti bu projeyi engellediği gibi bir nevi intikam alırcasına, M. Kemal’in ölümünden sonra Nuri Demirağ’ı iktisaden yok etmek için çok önemli bir mülküne el koyarak devletleştirir. (Bu günkü Yeşilköy Havaalanı)

Bir başkası, Prens Sebahattin’in müritlerinden, İstiklal Savaşı boyunca Mustafa Kemal ile irtibatta kalıp Türkiye’ye silah temin eden; Mustafa Kemal’in ölümüne kadar bu işi sürdüren, dünyanın çeşitli yerlerinde silah fabrikasına sahipliği ya da ortaklığı bulunan Saffet Lütfi Tozan Türkiye’de de bir silah fabrikası kurmak istediyse de bu talebi her seferinde İnönü tarafından engellenmiş, yetmemiş yine intikam kabilinden, yine Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra şahsi mülkü olan Emirgan Korusu’na el koymuştur.

2

Örnekler çoğaltılabilir.

Asıl söylemek istediğim; yukarıdaki mülahazalardan da bağımsız olarak veya onlarla beraber;

Bugünkü CHP’nin mitleştirmeye çalıştığı Atatürk, bir NATO tatbikatında Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte hedef tahtasına konan,

Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü ve bağımsızlığı için çalışan Atatürk mü?

Yoksa, Gezi Olayları’nda, resimlere Türkiye Cumhuriyeti’ni parçalamaya çalışan terörist başı Abdullah Öcalan ile birlikte asılan Atatürk mü?

<p>Olay, dün saat 01.00 sıralarında Güllübağlar Mahallesi Memlük Sokak üzerinde bulunan, kalıp imala

İstanbul'da korkunç olay: İşçinin makineye sıkışan eli koptu

3 bin 500 yıllık tarifle 8 çeşit ekmek yapıldı! Yozgat'taki arkeolojik kazılarda bulundu

Su üzerinde hareketsiz görünce ceset sandılar! Gerçek ortaya çıkınca...

İletişim Başkanlığı'ndan 15 Temmuz'a özel etkinlikler: Milletin Zaferi temasıyla düzenlenecek