• $28,9211
  • €31,2282
  • 1862.9
  • 7913.76
6 Ağustos 2023 Pazar

Çavuşlu çöplüğü

"Musluğu açtığımızda çöp kokusu geliyor"

(ÖNCELİKLİ ve ÖNEMLİ NOT) Sakın kimse, bu yazıyı, "mesele ağaç değil sen hala anlamadın mı?" diyen zihniyet sahipleri sözde çevrecilerin eylemleri ve söylemleriyle karıştırmasın.

ÇAVUŞLU: Giresun'un Görele ilçesine bağlı Görele ve Eynesil arasında bir sahil beldesi. Henüz tamamen kaybedilmiş değil, mütehassıs bir belediye başkanının elinde şirin bir beldeye dönüşme potansiyeline sahip...

Bir de; hani Türkiye'nin birçok yerinde 'Trabzon Ekmeği' ibaresi görürsünüz ya, Çavuşluluların iddiasına göre o ekmeğin patenti kendilerine ait olmasına rağmen, Trabzon siyasi, sosyolojik ve ekonomik gücüyle Çavuşluluların ekmeğini elinden almıştır...

1

Zamanında, Giresun'un tüm çöplerinin depolanması için Çavuşlu'daki taşocağı seçildiğinde, biz de eşe dosta olumlu yönde telkinlerde bulunmuştuk.

Bunu yaparken referansta bulunduğumuz bir yer vardı;

Tayyip Erdoğan'ın döneminde İstanbul'un her iki yakasında kurulan modern çöp depolama tesislerinin her aşamasını bizzat gözlemleyip, tesisle ilgili bilgilendirme süreçlerinde doğrudan görev almış birisi olarak;

Çavuşlu'ya kurulacak tesisinde aynı yöntemlerle kurulacağı ifade edildiği için herhangi bir rezervimiz olmamıştı.

Gel gör ki; Çavuşlu'da açılan çöp depolama alanı hiçbir zaman sağlıklı bir işletme hüviyeti kazanmadı. Aktarma istasyonları sağlıklı bir şekilde çalıştırılmadı.

Aktarma istasyonlarının kurulmayıp, çalıştırılmamasının ne anlama geldiğine biraz daha yakından bakarsak;

Çöpler toplandığı gibi; sıkıştırılmadan, suyu akıtılmadan sevk edildiği için, yer yer 100 km mesafeye çıkan ilçelerden çöplüğe kadar araçlar yollarda su akıta akıta seyahat etmekte; çöpler sıkıştırılmadığı için sahaya düzenli depolama yapılamamakta ve saha daha çabuk dolmakta...

Söylendiğine, bilimsel raporlara, görgü şahitlerine ve video kayıtlarına göre daha başlangıçta membran serimi sağlıklı yapılmadığı için kurulduğu günden beri çöplüğün suyu bitişikteki dereye karışmakta, oradan da denize akmakta... hatta proje harici olarak, yani kaçak bir biçimde, dip sularını almak için çöplükten bir hat çekilmiş olup, derin deşarjla denize verilmekte... Yani Çavuşlu karadan zehirlendiği gibi denizden de zehirlenmekte.

Evet Çavuşlu zehirlenmekte... Söz konusu tesiste tam anlamıyla bir vahşi depolama yapıldığı için, dip sularının dereye karışması bir tarafa çöplüğün üstü, her daim, çöpü karıştırıp yiyecek arayan kuş sürüleriyle dolu...

2

Tam beş kez mahkemenin tesisin açılmasına dayanak sağlayan ÇED raporunu iptal etmesine rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her seferinde aynı ÇED'i yeniden onaylayıp çöplüğün açık kalmasını sağlamış bulunmaktadır.

Oysa; 2019'da dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, milletvekili Cemal Öztürk ile beraber bizzat sahaya geliyor ve tesisin standartlara uygun olmadığını, çevreye zarar verdiğini beyanla, en kısa zamanda kapatılacağına dair, bölge halkına söz veriyor. O görüntüler hala sosyal medyada dolaşmakta, isteyen izleyebilir.

Bir de, Sayın Bakan'ın da söz konusu ziyaretinde dile getirdiği bir husus var. Çavuşlu'nun içme suyu meselesini halledeceğiz... diye.

Öyle ki; Çavuşlu'nun içme suyu, çöplüğün sularının karıştığı derede vurulan keson kuyulardan temin ediliyor.

Ne zaman Çavuşlu halkı mahkeme kararlarının uygulanması için seslerini yükseltse yetkililer, sanki rüşvet kabilinden, bu su meselesini gündeme getirir olmuşlar.

Anlaşılan o ki bu husus Çavuşluluları kandırmaya (!) yönelik bir havuç gibi görülmüş.

Zira hala yeni içme suyu şebekesi kurulmuş değil ve Çavuşlu hala çöp sularının karıştığı derenin suyunu içiyor;

Bu nedenle diyor ki; Çavuşlu mahalle muhtarı; "musluğu açtığımızda suda önce çöp kokusu geliyor"

3

Demem o ki; konunun muhatapları; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Giresun Valiliği ve Giresun Belediye Başkanlığı acilen konuya çözüm bulmalı ve behemehâl Çavuşlu vahşi çöp depolama alanına çöp dökümünü durdurmalıdır.

İnsan sağlığının söz konusu olduğu yerde başkaca bütün mülahazalar anlamsızlaşır.

R. Tayyip Erdoğan'ın 'Türkiye Yüzyılı'nı başlattığı bir ülkede, her ne gerekçeyle olursa olsun vahşi çöp depolamayı savunmak izah edilebilecek, kabullenilecek bir şey değildir...

Umarım bölge insanının sesi duyulur artık...

AÇIKLAYICI NOT: Hani denir ya; bir olayı haberleştirirken ya da yorumlarken bütün taraflarla konuşmak gerekir diye; biz de bu bağlamda Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile telefonla konuştuk, Çevre ve Şehircilik Bakan'ı Mehmet Özhaseki'ye uzun ve ayrıntılı bir whatsapp mesajı ile durumu anlattık... bilginize.

<p> İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 'Teröristlerin kırsalda kış aylarında eylem yapmak amacıyla sakla

12 ilde terör operasyonu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''