• $28,9471
  • €31,82
  • 1901.88
  • 8009.33
13 Ocak 2023 Cuma

Bizim ‘bahçe'miz

Hatırlarsınız, geçenlerde bir sütunda Batılıların nezdinde gelişen 'bahçe-orman' metaforundan bahsetmiştik...

Batı, sömürgelerden devşirdiği/gasp ettiği imkanlarla mükemmel görünümlü bahçeler kurarken/yetiştirirken; paralel olarak, aynı zaman diliminde yaşayan Osmanlı'da da bahçe hayatın içinde önemli bir yer tutmaktaydı.

Dahası, en mütevazısından en görkemlisine kadar bahçesiz bir konut düşünmek mümkün değildi Osmanlının sosyal hayatında.

Lakin; Batı'daki bahçeler tamamen insan zihninin şekillendirmesiyle ortaya çıkarken Osmanlı bahçeleri, hanelerin tabiatla birlikte nasıl var olabildiğinin göstergeleri gibiydiler.

Avrupa bahçelerinde her zaman görsellik ön plandayken Osmanlı bahçelerinde fayda asıl unsurdu. Bu nedenle Osmanlı bahçelerinde de her neviden çiçekler yetiştiriliyor olsa da asıl olan meyve ağaçlarıydı.

Avrupa ile Osmanlı bahçeleri arasındaki bir başka temel fark ise;

Birincisinde bahçe; küstah ve azgın insanın doğaya ve orman ehli mahlukata efendiliğini dayatma/kabul ettirme aparatıyken; ikincisinde; tabiata efendilik olmaz, her insan, önce insanlığı nedeniyle eşref-i mahlukattır anlayışıyla bezenmiş bir hayatın parçasıydı...

Seçimler mi dediniz?

İnanın, 2023 seçimleri, her çalısına müdahale edilmiş bahçe sahipleriyle, içinde sükûnu ve huzuru arayan, ihtiyaca mündemiç olarak varlığına şükredilen bahçe sakinleri arasında bir tercih olacaktır.

Dünyanın gittikçe kirlendiği bu süreçte görece de olsa temiz kalmaya çalışanlara ne mutlu...

Not 1: Ne yazık ki 18. yüzyıldan itibaren, özellikle bir şekilde Avrupa ile irtibatı olan çevrelerinki başta olmak üzere Osmanlıların bahçeleri de Batı'dakine benzemeye başlamıştır.

Not 2: Yaşar Kaplan'a Allah'tan rahmet diliyorum. Bu vesileyle; Yusuf Ziya Cömert ve Ömer Lekesiz'in yazılarında sadece bir isim olarak geçen 'Bu Meydan' dergisini beraber çıkardığımızı (Künyede; Derginin Sahibi ibaresinin karşısında benim ismim, Yayın Yönetmeni ibaresinin karşısında ise Yaşar Kaplan'ın ismi vardı.) Hatırlatmak istedim. Ve de o süreçte Yaşar Kaplan'ın farklı yönlerine tanık olduğumu da...

<p>Behzat Uygur tam 33 yıldır evli olduğu, iki oğlunun annesi eşi Çiğdem Uygur'a sahnede bir sürpriz

Behzat Uygur'dan 33 yıllık eşi Çiğdem Uygur'a sahneden romantik kutlama

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı

İşgal altındaki Gazze'de yaşam dramı