• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
15 Aralık 2023 Cuma

Beykoz

Yaşlılık böyle bir şey...

Gençlik halim olsaydı, yanı başımda, Beykoz'da, geçen beş yıllık süre içinde neler yapıldığından kesinlikle haberim olurdu, hatta bir bir hizmetin yapıldığı mekâna defalarca gidip gelmişliğim olurdu.

10 Aralık 2023 günü, Beykoz Kavacık'ta, Görele Dernekler Birliği'nin yeni binasının açılışı töreninde beraberdik Başkan Murat Aydın'la.

Oradaki etkinlikten sonra Başkan'ın davetine uyarak Beykoz'da kısa bir tur yaptık.

Bu zaman diliminde gördüğüm birkaç hususu sizinle paylaşmazsam yaşlılığımın yanında hassasiyetlerimin de azalacağından korkarım...

Geziye bulunduğumuz mekâna çok yakın olan Kavacık Kültür Merkezi'nden başladık.

Bu konuda ilk söyleyeceğim, orda evet Kavacık'ta bir kültür merkezi yapmak/açmak başlı başına bir öngörünün ve gelecek tasavvurunun sonucudur ve doğrudan doğruya insanlara dokunmanın adıdır. Değinmek istediğim ikinci husus ise; başlangıçta AVM yapmak için inşa edilen bina sonradan kültür merkezine dönüştürülmüş, böyle olunca ortaya, benzeri mekanlardan pek rastlanmayacak yüksek tavanlı mekanlar ortaya çıkmış.

Gördüğüm ve anladığım kadarıyla binada 7/24 saat açık bir kütüphanenin yanında geleneksel ve moderne kültür-sanat bağlamında her alandan kişilere, dalında uzman eğitmenlerce ders veriliyor.

Tek itirazım, orada da söylediğim gibi; mesela; üst segmentte toplantı ve çalışma yapacaklar için oluşturulmuş mekana 'vizyon 360', video çekmek için oluşturulmuş atölyeye ise 'green box' gibi yabancı isimlerin verilmesi oldu.

Oradan 'Millet Lokantası'na geçtik. Başka yerlerde de benzerlerinin varlığını duymuştum fakat çıplak göz ile müşahede etmemiştim.

Bu mekânda, içeri giren herkese bütün gün çorba ikram ediliyor. Her gün pişirilen iki tür çorbadan birini tercih ediyorsunuz. Mekânda hafta içi her gün 5-6 bin, hafta sonları ise 4-5 bin çorba tüketildiğini söyledi yetkililer.

Bir başka mekân ise, henüz yeni devreye alınmış, zaman içinde sayılarının artırılacağının ifade edildiği 'Beykoz Kahvecisi'.

Gerçekten farklı ve modern bir şekilde oluşturulmuş bir mekân. Oldukça büyük olmasına, dışarıda soğuk bir hava olmasına rağmen içerisi tıklım tıklım doluydu...

Kısa gezimizi 'Karlıtepe Mesire Alanı'nda bitirdik.

Bu arada Başkan bize belediyeciliğin diğer alanlarında, dikkate alınması gereken, diğer işleri de anlattı.

Mesela; belki de Türkiye'de tek olarak Beykoz Belediyesi Bisiklet Takımının dünya sıralamasında önemli bir yer işgal ettiğini, uluslararası yarışmalara davet edildiğini, en son 22 takımın katıldığı Türkiye-Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda 10. olduğunu biliyor muydunuz? Veya yaz aylarında Beykoz koyunda isteyen herkese; kano, yelken ve kürek dersleri verildiğini...

Bir başka önemli husus ise, Beykoz Belediyesi'nin aralık ayı kültürel etkinlikleri tanıtım kitapçığının 116 sayfadan oluşmasıdır ki; bunun ne kadar mutluluk verici olduğunu ayrıca beyan etmeliyim. Ki; bu ayki etkinliklerin tamamı Gazze'ye ithaf edilmiş.

Emeği geçen herkese teşekkürler...

YÜZYIL ÖNCE

14 Aralık 1923

Mulhouse kruvazörü kumandanı Journal D'Orient'in bir muhabirine şunları söyler:

"Eğer hükümetler arasında yapılan anlaşma gereğince hareket etmek icap etseydi, Aralık'ın otuzuncu günü gece yarısına kadar Boğaziçi'nde kalmak icap edecekti. Oysa Lozan Protokollerini geniş ölçüde yorumlamak tercih edilmiştir..."

16 Aralık 1923

Lozan Antlaşması gereğince İstanbul'da bulunan yabancı savaş gemileri şehri terk ettiler.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet