• $28,9238
  • €31,3434
  • 1888.87
  • 8087.24
1 Ocak 2023 Pazar

Bembeyazlar

1

Beyaz adam (Batılılar) işin başında sömürgeleştirme işlemini bizzat kendisi yürüttü.

Belki de, o devirde, başarı kazanmak istiyorsan işinin başında olacaksın... kuralı geçerliydi.

Zamanla, tüzel kişilik ve kurumsallaşmanın gelişmesiyle, işlerin çoğalması ve toprakların genişlemesiyle beyaz adam kimi işlerini alt yüklenicilere aktarmaya başladı.

Çünkü, bu iş, sömürgeleştirme ve sömürgeleri yönetme, yani orman ehlini eğitme ve ehlîleştirme işi;

Hem biraz riskliydi;

Hem yorucuydu;

Hem de kerih bir şeydi...

Riskliydi; ne de olsa muhatap olunanlar köleler ve hayvanlardı; köleler daha kontrole gelir olsalar da hayvanların ne zaman ne yapacağı belli olmazdı. İnsanlara saldırabileceği gibi bahçelere dalar, güzelim ağaca, çiçeğe, börtü-böceğe, el emeği göz nuru tarhlara, güllere ve zambaklara vs. zarar verebilirdi.

İki açıdan yorucuydu:

Bir tarafta orman ehlini eğiterek onlarla hemhal olmak vardı;

Öbür tarafta, her an bir şeyler yapabilirler mi diye tetikte bekliyor olmak yıpratıcıydı.

Tabi ki kerihti. Sorumluluk sahibi olunmasa bu pis, iğrenç, kirli, aptal, tembel, gevşek vs. yaratıklarla ne diye muhatap olunsun ki...

Güzel bahçeler içine kurulmuş malikânelerde dans etmek, yemek yemek, oyun oynamak ve seyretmek varken; düello çok nadirken, cangıla düşmek kolay kabul edilebilir şey mi ki?..

Evet! İkinci aşamada işleri; yerliler arasından seçip yetiştirdikleri elemanlara bırakmışlardır.

O kadar ki; sömürgeciliği meşrulaştırıcı edebiyatın önde gelenlerinden Rudyard Kipling (Hindistan doğumludur), Joseph Conrad (Polonya göçmenidir), Franz Faron (Cezayirlidir) gibi isimler dahi bir nevi devşirme kişiliklerdi.

Rudyard Kipling'in 'Orman' isimli eseri tam da bunu anlatır...

Daha beriye gelirsek;

Bugünkü İngiltere Başbakanı, sömürge döneminde Hintliler arasından devşirilmiş, seçilmiş ve yetiştirilmiş bir aileden gelmektedir.

Kralınkinden fazla olduğu söylenen serveti ise; ailesinin, kendi cinslerini (Hintlileri) sömürmeleri sonucu oluşmuştur.

Tabi bugün işler biraz değişmiş durumda.

Bu devşirme/yetiştirme elemanlar sadece sömürge/eski sömürge ülkeleri yönetmiyor, Ana karayı, İngiltere'yi de yönetiyor gibi görünüyor.

Ancak unutmayalım, İngiliz her zaman zinde, kurnaz, diri, akıllı ve her daim işbaşındadır.

Nasıl mı?

Milton Ruskin

"Siz, İngiltere gençleri, ülkenizi yeniden bir krallar tahtı haline, bir saltanat odası, tüm dünyanın ışık kaynağı, bir barış odağı, bilim ve sanat ustası; saygısız ve gelgeç zihniyetlerin ortasında büyük anıların sadık bekçisi; tutkun deneyimlerin en uçarı arzuların ayartması karşısında zamanın sınavından geçmiş ilkelerin sadık hizmetkarı ve ulusların zalim ve yaygaracı kıskançlıkları arasında, insanlara iyi niyet göstermekteki, tuhaf cesaretine saygı gösterilen bir ülke haline getirecek misiniz? (..) İngiltere yeniden ve tüm güzel yanlarıyla her zamanki İngiltere olmalıdır ki – kutsal olmayan bulutlarla kirlenmemiş – göklerinde, cennetin gösterdiği her yıldızı, düzenli, geniş ve temiz kırlarında ise çiyleri yudumlayan her otu, doğru olarak, tek tek seçebilmelidir; ve mutlu bahçesinin yeşil yolları altında, Güneş'in gerçek kızı Circe olmak, insan sanatlarına kılavuzluk etmeli ve yabanken insana dönüştürülüp umutsuzken barışa kavuşturulan uzak uluslara ilişkin ilahi bilgileri toplamalıdır."

Charles Dickens

"Yeryüzü Dombey'le oğlu (yani Avrupalılar) ticaret yapsın diye, güneşle ay ise onları aydınlatsın diye yaratılmıştı. Irmaklar ve denizler onların gemileri yüzsün diye oluşturulmuştu..."

Juks Harmad

"Yerli halkları fethetmemizin asıl meşruluğu, bizim üstünlüğümüze, yalnızca makine, iktisat ve askerlik alanlarında değil, aynı zamanda törel alanda üstün olduğumuzu duyulan inançta yatar. Saygınlığımız bu özelliğe dayanır, insanlığın geriye kalanını geriye kalanını yönetme hakkımızın altında yatan da budur..."

Joseph Conrad

"Bağımsızlık beyazlar ve Avrupalılar içindir; küçük ve ta'bi halkların yönetilmesi gerekir; bilim, öğrenme, tarih Batı'dan gelir."

<p>Denizli'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden biri olan Sarayköy ilçesinde 67 bin dekar alanda e

'Beyaz altın' hasadında sona yaklaşılıyor

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti