• $17,0965
  • €17,5578
  • 971.045
  • 2371.25
14 Mayıs 2021 Cuma

Bayram yazısı

1

Hafızamda bir kırıntı olarak da olsa bayram için yastık altına saklanan ayakkabıya dair bir iz yok. Keza diğer giysiler, oyuncaklar içinde...

Çocukluğumun bayramlarına dair tek hatırladığım köyün belirli yerlerine kurulan uzun salıncaklardır. Orada da seyirci olarak...

O salıncaklara binmek için iyice gelişmiş ve maharet kazanmış olmak gerekiyordu. Bu nedenle abiler ve ablalar sallanıyor biz küçük çocuklar gıptayla seyrediyorduk.

O salıncaklara binecek yaşa geldiğimde ise artık köyde değildik.

Zor bir çocukluktu yaşadığım.

Ama kötü değildi...

İlkokul üçüncü sınıftan itibaren her sabah 7 km, her akşam 7 km yürüyerek okula gitmek durumundaydım. Ama ailem bunu bana kötülük olsun diye değil, hatta iyilik olsun diye yapıyordu.

Nasıl olsa ağabey ortaokula gitmek için kasabaya gidecekti, kardeşinin (yani ben) de onunla kasabadaki okula gitmesi iyi olurdu. Değil mi ki köy ilkokulunda 5 sınıfı bir öğretmen okutuyor. Kasabada hiç değilse müstakil öğretmeni olan bir sınıfta öğretim görecekti... Yani ben.

Zordu gerçekten.

Kasabadaki okula gittiğimiz 4 yıl içinde (ortaokul 1 dahil) öğle yemeklerini uzaktan akrabamız olan Dervişoğlu'nun fırınında fındık veresiye çeyrek ekmek, 50 gr. tahin helva olarak yemek mecburiyetinde kalsak da, bu ailemizin bize yaptığı bir kötülük değildi. Hatta okumaya devam edebilmemiz için ailemizin ekstradan katlandığı fedakarlıklardı...

2

Bugün, büyük bir ihtimalle, içinde benim torunlarımın da bulunduğu geniş bir kesimin çocukları 30/40/50/60 yıl sonra çocuklarının bayramlarına dair pek bir şey hatırlamayacaklar.

Çünkü onlar, ne bayramlık iskarpinlerini yastıklarının altına saklıyorlar, ne de yeni alınan bisikletleriyle yatmak istiyorlar.

Aldıkları hiçbir hediye ve /veya bayram harçlığı onların hayatında yeni bir sayfa açmıyor, bir farklılık oluşturmuyor.

Normal hayatlarında sahip oldukları onları bayram hediyesi olarak alacaklarını heyecanla bekler hale getirmiyor.

3

Benim çocukluğumun bayramlarına dair pek bir şey hatırlamamam yokluktandı.

Yaşlandıklarında (Allah her birine sağlıklı uzun ömür versin) torunlarım ve onlar mesahasınde olan güzel ülkemin güzel çocukları geçmiş bayramlara dair pek bir şey hatırlamayacaklar.

Ama onlarınki (Allah' hamdolsun ki) çokluktan.

Cümleten bayramınız mübarek olsun.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı