• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
22 Ocak 2017 Pazar

Anayasa değişikliği üzerine

1.

Anayasa değişiklik paketi Meclis’ten geçti. 60 gün içinde referanduma sunularak gerçekleşecek gibi görünüyor, şimdiden hayırlı olsun.

2.

Sayın Cumhurbaşkanı bir konuşmasında paketle ilgili diyordu ki; “Tanzimattan bu yana bir arayış içindeyiz. Son değişiklik te bu arayışın bir devamıdır.”

Son değişiklikle arayış süreci bitmiş, arayan bulunmuş mudur bilmem;

Ama bir husus var ki onu görmemiz gerekir. Tanzimatla başlayan arayışımız; Batı’dan bir ‘kurtuluş reçetesi’ bulmak arayışı idi. Son değişiklik metninin kelimeleri, cümleleri tamamıyla Batı normlarını taşıyor olsa da biliyorum/biliyoruz ki son arayış Batı’dan reçete almak arayışı değildir. Söz konusu değişikliği yapan iradenin derununda kendi değerlerimize ulaşma cehdi ve arayışı vardır.

3.

Mustafa Öztürk Hoca İbn-i Haldun’un dairevi tarih felsefesine atıfla, bir konuşmasında diyordu ki, “ Yeniden yükselişe geçmemiz için daha yüz yılımız var.”

Malumunuz İbn-i Haldun’a göre milletler, 300 yılda tamamlanan bir dairevi hareket halinde yaşarlar.

Cümlenin gelişinden anlaşılacağı üzere Mustafa Hoca’nın Osmanlı’nın zevalini 1800’lerin başından başlatıyor oluşunun isabetli olup olmadığı bir tarafa; dairenin tamamlanmasının dair yeni hesaplar yapmak durumundayız günümüz şartları gereği…

4.

Ekrem Baki diyor ki; “insanlığın avcı-toplayıcı toplumdan tarım toplumuna geçişinin en belirleyici sembollerinden birisi karasabandır. Ben çocukluğumda karasaban gördüm. Yani insanlık, avcı-toplayıcı toplumdan tarım toplumuna geçtiği zaman diliminde benim çocukluğuma kadar geçen sürede bir karasabanı ortadan kaldıracak kadar değişim geçirmemiş. Oysa çocukluğumuzdan bu yana yaşadığımız değişiklikler düşünülürse…”

Yani yaşadığımız yüzyılda zaman hızlanmıştır.

Bu hıza artı bir unsur olarak R. Tayyip Erdoğan’ın da tarihi hızlandırdığı gerçeğini koyarsak…

İbn-i Haldun’un dairesinin tamamlanması için bir yüzyıl daha beklememiz gerekmeyebilir.

5.

Son anayasa değişikliği neden bu dairevi dönüşümü tamamlayacak bir başlangıç noktası olmasın?

Ömrü olanlar bekleyip göreceğiz inşallah.

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Bu belirtileri bilmek hayatınızı kurtarabilir! İşte belirtilerine göre kanser türleri

Polislerin yaptığı baskında ele geçirdi! Ev yapımı ölüm makineleri

Her yerde uyumayı becerebilen umursamaz insanlar