• $9,509
  • €11,0357
  • 549.044
  • 1519.25
10 Haziran 2016 Cuma

Ağır bedel

1
Bundan bir yıl önce 7 Haziran 2015 tarihinde, tam bir yenilmişlik duygusu içinde ve paniklemiş bir haldeydim: İlan edilen seçim sonuçlarına göre HDP %14 oy almıştı. Bu şu demekti: Zaten genel nüfus içindeki oranlarının o civarlarda olduğu düşünüldüğünde HDP neredeyse Kürt seçmenin tamamının oyunu almıştı. Sadece bölgedeki seçmenlerin değil, başta büyük şehirler olmak üzere bölge dışında yaşayan Kürtlerinde oylarını konsolide etmeleri sosyolojik bir kopuşa işaret etmekteydi o günkü gözlemlerime ve değerlendirmelerime göre.
2
Geçen bir yıldan sonra, bugün geldiğimiz noktada, yapılan araştırmaların ve kişisel gözlemlerimin de gösterdiği gibi; bugün seçim yapılsa HDP en fazla, uzun yıllardır sıkışıp kaldığı %6-7’ler civarında oy alabilir, belki o kadar bile değil.
Bugün tabloya baktığımızda Kürtlerin çoğunun Türkiye bütünü içinde kalmak istediklerini, yani sosyolojik bir kopuşun söz konusu olmadığını, dolayısıyla coğrafi ve siyasi bir ayrışımdan ve ayrılıktan da bahsedilemeyeceğini rahatlıkla söyleyebilecek durumdayız.
3
Doğru da; bir yıl içinde husule gelen bu değişimin bedeli çok ağır olmadı mı?
En sonuncusunu bir başka 7 Haziran da bir Ramazan gününde İstanbul ve Mardin/Midyat’ta kaybettiğimiz polislerimiz ve sivil vatandaşlar olmak üzere yüzlerce, binlerce canımızı, evladımızı şehit vermemizi salt bu değişim ile eşitleyemeyiz kuşkusuz.
Ama yine de can yakan sorular insanın peşini bırakmıyor.

<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu