• $30,9362
  • €33,4879
  • 2012.34
  • 9344.97
8 Eylül 2019 Pazar

Açıklamak şart oldu

1

Fehmi Koru Cuma akşamı Habertürk Televizyonu’nda idi.

Aynı saatlerde, asıl Amerikan Açık Tenis Turnuvası’nda tek erkekler yarı final maçı oynayan Rus Medmedev ile Bulgar Dimitrov’u seyrettiğim için Fehmi Koru’nun konuşmasından kısa parçalar dinleyebildim.

Fehmi Koru’nun, Ali Babacan başkanlığında kurulması beklenen yeni siyasi parti, o partinin siyasi tavrı, duruşu ve özellikle Ak Parti ile oluşacak ilişkilerine dair söylediklerinin geniş analizini başka bir zamana bırakarak iki hususun altını çizmek istedim.

Birincisi; Fehmi Koru; yeni oluşuma ihtiyaç olduğu iddiasını temellendirmek bağlamında diğer devletlerden örnekler vererek diyor ki; bütün dünya mevcut statükodan rahatsız ve onu değiştiriyor.

Tam da bizim önceki yazımıza denk geldi.

O yazıda sanki bir fluluk vardı.

Şimdi onu da aralama fırsatı çıktı.

Hatırlarsak biz demiştik ki; bütün dünyada, özellikle siyasette gittikçe seviyesizlik hakim oluyor. Dünyanın bu yeni hali dünya için tek din, tek dil, isteyenleri sevindiriyordur herhalde…

Şimdi bir adım daha atıp ilave ederek; dünya sistemine oynayanlar, dünyayı yönetme maliyetini düşürmek için, aynı anda tek din ve tek dil yerine geçecek teknolojik eşitliği yani seviyesizlikte ortaklaşmayı, lümpenleşmeyi özellikle istiyor ve gerçekleşmesi için çaba sarf ediyor olmasın?

Bu durumda, Ali Babacan başkanlığında kurulacak siyasi parti, bütün dünyayı saran seviyesizliği Türkiye’de daha da yaygınlaştırmak ve derinleştirmek için mi kuruluyor?.. sorusu hiç de yabana atılacak bir soru değil.

İkincisi; Ak Parti’nin kurulduğu günlerdi. Aklımda kaldığı kadarıyla sinemalarda ‘BAŞKANIN ADAMLARI’ isimli bir film oynuyordu. Biz de sayın genel başkanımız Tayyip Erdoğan ile birlikte bu filmi seyretmek üzere sinemaya gittiğimizde, orada bir önceki seansta filmi izleyip çıkan Fehmi Koru ve Ali Bayramoğlu ile karşılaşmıştık.

Selam, kelamdan sonra F. Koru beni kenara çekerek kulağıma; “yahu bu adamdan bir şey olmaz. Boşuna çaba harcıyorsunuz, ayrıca seni de anlamıyorum…” anlamına gelen şeyler söylemişti.

Muhtemeldir ki, bu görüşü Abdullah Gül ile de paylaşıyordu.

Şimdi yıllar sonra;

Fehmi Koru’nun gelecek kestirmesinin / tahmininin tutmadığı hep söylenir. Tayyip Erdoğan hakkında söyledikleri de ortadayken yeni oluşumun toplumsal karşılığı olacağı iddiasını nasıl karşılayacağız.

Ve; can alıcı soru; Fehmi Koru’nun Tayyip Erdoğan’ı küçümsemesi şahsi fikri miydi yoksa bir tarafın düşüncelerini mi dillendiriyordu?

Ve de; Koru’nun yeni siyasi oluşum için söylediklerini onun şahsi düşüncesi olarak mı değerlendireceğiz yoksa bir tarafın; birilerinin, arzusu, isteği ve dayatması olarak mı okuyacağız?

<p><br></p><p>Moğolistan şiddetli kar yağışı ile mücadele ediyor. Moğolistan Ulusal Meteoroloji ve Ç

Moğolistan'da 1975 yılından bu yana en şiddetli kar yağışı

Kulağakaçan böcekleri neden evlere gelir? İşte onlardan kurtulmanın yolları…

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir