• $17,9275
  • €18,3165
  • 1029.11
  • 2795.06
22 Haziran 2014 Pazar

@profdrihsanoglu

Ekmeleddin İhsanoğlu ismini telaffuz etmekte zorlanandan değilim.
Üstelik kendisini az çok iyi tanırım. Mısır doğumlu olmasının nedenlerinden, uluslararası camiada tanınırlığının gerekçelerine, İRCİCA Başkanlığı’nda İKO Başkanlığı’na doğru gerçekleştirdiği seyahatten, bilim tarihi ile ilgili akademik kariyeri bağlamında bir iki köşe yazısını kotaracak kadar malumat sahibiyimdir kendisi hakkında.
Ama bugün başka bir bağlamda Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan bahsetme ihtiyacı içindeyim.
Daha önce Twitter adresi kullanıyor muydu, adaylık durumu ortaya çıkınca mı ihtiyaca dayanarak adres oluşturdu bilmiyorum. Önemi de yok bu detayın. İhsanoğlu belli ki bundan sonra halkla ilişkisini doğrudan sağlayabilmek amacıyla Twitter kullanmaya karar vermiş ve kendisine, @profdrihsanoglu adresini seçmiş. Üstelik daha önce ‘Twitter ve Facebook hesaplarım yoktur.’ Açıklaması yaptıktan 24 saat sonra video mesajı ile bu adresi seçtiğini açıklıyor önemle.
Benim gözümde E. İhsanoğlu böyle bir kimlilk seçmekle kendisini bitirmiştir.
Biz yine de soralım; niçin böyle bir adres seçmiştir İhsanoğlu.
Birincisi, Ekmeleddin isminden kurtulma çabasındadır. Umarım isminin bazıları tarafından zor telaffuz edilmesiyle ilgili zorluğu ortadan kaldırmanın yanında ismindeki din ekinden kurtulma arzusu yoktur bu yaklaşımda.
Eğer öyleyse kendisinin aday olarak seçilmesi için güçlü gerekçelerden birini oluşturan dindar kesime de yönelik bir yüzü olsun tespitini ve talebini reddetmiş ve boşa çıkarmış olacaktır.
İkinci ve asıl önemlisi kendisine kimlik olarak akademik unvanlarını seçmiş olmasıdır.
Yani diyor ki İhsanoğlu; “Benim Ekmeleddin İhsanoğlu olarak bir değerim ve ederim yoktur. Beni değerli kılan akademik unvanlarımdır.”
Yetmiş yıldır bu ülkede ve dünyada yaşamış ve yaşıyor olmak Ekmeleddin İhsanoğlu olarak toplumun önüne koyulabileceği bir birikimi ortaya koymaya yetmemişse..
Bunca akademik unvanlar, uluslararası örgütlerde çalışmalar, birden fazla dili konuşuyor olmak, inancı için memleketini terketmek mecburiyetinde kalan bir babanın rahleyi tedrisinde bulunmak, küçük ‘e..’ ile yayılan ekmeleddin kelimesini, büyük ‘E’ ile yayılan Ekmeleddin’e çevirememişse…
Var git önce isminin önüne ve adının herhangi bir sıfat eklemeden ‘adam’ olmaya , ‘kendin’ olmaya çalış. Yıllar boyu başkaları tarafından parlatılmış kavramların ve unvanların arkasına sığınmadan meydana çıkabilecek ‘yüz’ ve ‘cesaret’ devşir, ondan sonra gel.
O zaman senin hakkında ciddi ciddi düşünmeye başlayalım.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor