• $13,2915
  • €15,1364
  • 762.074
  • 1857.4
6 Temmuz 2013 Cumartesi

Side’de ekolojik çocuk cenneti

Yaz tatili sizin için deniz-kum-güneş olabilir ama çocuklar doğada farklı deneyimler yaşamaya bayılıyor. Açık havada vakit geçiren çocukların algılarının daha açık olduğu bilimsel bir gerçek ve siz de bu yaz çocuğunuzla doğada bol bol vakit geçirmek için fırsat yaratın. Side’deki Otium Eco Club, böyle bir tatil için biçilmiş kaftan...

Tam bu haftaki yazımı kaleme alacağım gün, Eğitimci ve Danışman Nuran Kansu’nun ‘Çocuğumla Doğadayız’ adlı kitabı elime geçti. Kendisinin izniyle kitaptan bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum. “Çocukların açık havada özgürce oynamaya, koşmaya, görmeye, dokunmaya, koklamaya, keşfetmeye ihtiyaçları var. Zihinsel, duygusal, bedensel gelişimleri için doğaya ihtiyaçları var. Öğrenmek için doğaya ihtiyaçları var. Sağlıklı olabilmek için doğaya ihtiyaçları var. Hayata hazırlanabilmek için doğaya ihtiyaçları var.

AÇIK HAVA YARATICILIĞI ARTIRIYOR

Açık havada zaman geçirmenin çocuklara yararları üzerine araştırma yapan Philadelphia Çocuk Hastanesi Gastroenteroloji ve Beslenme Bölümü doktorlarından Dr. Burdette Whitaker, düzenli olarak açık havada oynama şansı verilen çocukların fiziksel açıdan gelişmenin yanı sıra hayal gücü daha kuvvetli, daha yaratıcı ve işbirliğine daha yatkın çocuklar olduklarını söylüyor. Yale Üniversitesi Doğa Bilimi profesörlerinden Dr. Kellet konuyla ilgili yapılan araştırmaların, düzenli olarak açık havada zaman geçiren çocukların stressiz ve dikkat sürelerinin daha uzun olduğunu ortaya koyduğunu belirtiyor.
Yine bazı araştırmalar, gün ışığının, bağışıklık sistemimiz için hayati önem taşıyan, biyolojik saatimizi ayarlayan ve beynin bir parçası olan epifiz bezini uyararak mutlu olmamamızı sağladığını da gösteriyor. Gün ışığı, D vitamini sentezi sağlayan etkisiyle öğrenmeyi ve üretkenliği artırıyor.”

YENİ YERLER KEŞFEDİN!

Yaz aylarında genellikle hem tatil, hem doğayla bütünleşme, hem ailece bir arada farklı deneyimler yaşama ihtiyaçlarımızı karşılamak isteriz. Biz geçtiğimiz günlerde kızımla kız kıza bir Side tatili yaptık. Doğa, tarih, deniz, at binme hepsi vardı bu tatilimizde. Ve hem çevreye, ekolojik dengeye, hem de çocuklara ve çocuklu ailelere duyarlı bir mekân keşfettik: Otium Eco Club Side. Geçen yıl Zoover.com tarafından ‘çocuk tatili için harika bir yer’ seçilen bu otel, çevre duyarlılığını gözeterek verdiği hizmet anlayışıyla da ‘Yeşil Yıldız Ödülü’ sahibi. 3 bin 350 metrekare alana sahip. Çocuklar için uyku odası, oyun alanı, özel tuvalet ve lavaboları, çocuk sineması, bebek oyun odası, çocuk restoranı, tiyatrosu, lunaparkı, havuzu, küçük hayvanat bahçesi ve hobi bahçesi var. 
Çocuklar mini lunaparka bayılıyor. Haftanın çeşitli günleri sihirbaz ve palyaço gösterileri yapılıyor. Her gece amfi tiyatroda mini disko aktivitesi gerçekleştiriliyor. Farklı dillerde hizmet veren çocuk animatörleri var. 15.00-16.00 saatleri arasındaki dondurma saati ve her cumartesi günü ‘Şerif’in Yeri’ adlı at çiftliğinde isteyen çocukların at binmeye götürülmesi en sevilen etkinlikler arasında. 
0-4 yaş aralığındaki bebekler için klimalı oyun odası var. 5 kilograma kadar çocuk kıyafetleri, sembolik bir bedel karşılığı yıkanıyor. Restoranda bir köşe, annelerin mama hazırlarken ihtiyaç duyacakları ekipmanlara ayrılmış.
12-16 yaş arası genç misafirler için oluşturulan Teen’s Point programlarına dil okulu da eklenmiş. Ayrıca iki haftada bir ‘Çocuk Karnavalı’ düzenleniyor. 

KENDİNİZİ UNUTMAYIN!

Otium Eco Club Side’de; ebeveynlerin, odalarında dinlenirken veya tesisin başka alanlarındayken çocuklarının faaliyetlerini takip edebileceği bir sistem de var. ‘Çocuk dünyası’nın çeşitli noktalarında yer alan kameralar sayesinde aileler; gerek akıllı telefonları, gerekse de odalarındaki info kanal aracılığıyla çocuklarının faaliyetlerini takip edilebiliyor. Restoranda yemek yiyen ebeveynlerin baş başa kalabilmeleri için ücretsiz çocuk bakım hizmeti de veriliyor. 

UYKU VE YEMEK SAATLERİNE DİKKAT! 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yadigar Genç’ten ailelere yaz tavsiyeleri aldık...
- Tatiller, ailelerin çocuklarıyla daha çok ve nitelikli zaman geçirebilmeleri için fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirin.
- Okul zamanlarında düzenli olarak aynı saatte uyuyup uyanmaya alışan çocuklar, yaz tatilinde uyku düzenlerini bozabilir. Daha sonra sorun yaşamamak için tatilde de düzenli olarak aynı saatlerde uyuyup uyanmaları avantajlı olur. 
- Günde 2 saate kadar televizyon ve bilgisayara izin verin.
- Tatiller, çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfetmek için de iyi zamanlardır. Bu nedenle, çocuğunuzun nelere ilgi duyduğunu gözlemleyin. İlgi alanı yoksa da yaratması için onu yüreklendirin. Birlikte el becerileri, spor veya müzik gibi konularda aktivitelere katılın. 
- Uzun tatiller, çocukların derslerini unutmalarına neden olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun bir önceki dönemde öğrendiği dersleri düzenli olarak tekrar etmesini sağlayın. Ancak, uzun saatler değil ama kısa ve düzenli bir program uygulayın. Bu sayede, çocuğunuzun sıkılmadan ders tekrarı yapmasını sağlayabilirsiniz.
- Çocuğunuzun yemek saatinde de düzenli bir plan oluşturun. Her gün belli saatlerde, sağlıklı besinler yemesini sağlayın. Üç ana ve üç ana öğün kuralından yazın da şaşmayın.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı