• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
26 Nisan 2014 Cumartesi

Kek yapar gibi çocuk yapamazsın!

Evet, evet… Kek yapar gibi çocuk yapamazsın ve zaten yapma da! Ayrıca, kek yaparken bile elindeki malzemeye bakıyorsun, tarife bir göz atıp mutfak dolabını açıyorsun, sonra da belli ölçülerde bir araya getirdiğin malzemeyi karıştırıp güzelce fırına veriyorsun.

O halde, kek yapmaya verdiğin özenin milyon milyon katını, hayalindeki çocuğa sahip olmak için vermelisin!.. “Nasıl?” diye sorma… Kendini koşulsuzca sevmekten başla! Çünkü kendini koşulsuzca sevdiğinde bedenine zarar veremezsin!... Kendini koşulsuzca sevdiğinde ruhun, bedenin ve zihnin ve dolayısıyla da yaşamın dengede ve sağlıkta olur. Çünkü kendini koşulsuzca sevdiğinde, seçimlerin sağlıklı olur!.. Sağlıklı şeyler yersin-içersin, uykuna özen gösterirsin, yaşam alanlarına özen gösterirsin; yaşam tarzını, kimlerle dostluk ettiğini, bedenine, zihnine, ruhuna kimleri misafir ettiğini fark edersin ve dikkat edersin! Ve bütün bunlar da sana sağlıklı, dengede ve mutlu bir hayatı hediye eder…

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin doğal yollarla bebek sahibi olmaları giderek zorlaşıyor. Nedenlerini Doç. Dr. Bülent Urman ayrıntılı olarak bizlere bu sayfada anlattı… “Aaa, ben bebek sahibi oldum ki, ya da olurum ki, tüp bebek diye bir şey var yahu” diyebilirsiniz… Fakat, olay bebek sahibi olmakta bitmiyor ki!..

Senin şu anki yaşam tarzın, bebeğini, onun bebeğini, hatta onun bebeğini etkiliyor. Hepimiz görünmez bağlarla birbirimize bağlıyız; birimiz sağlıklı ve mutlu olduğunda bu hepimizi etkiliyor, birimiz sağlıksız ve mutsuz olduğunda da öyle… Bu nedenle, sağlığın bir tek seni ilgilendirmiyor; birimiz hepimize ve özellikle de çocuklarımıza-gelecek kuşaklarımıza karşı sorumluyuz!

Çocuğun sigara içsin, sağlıksız yiyecekler yesin, alkol-uyuşturucu kullansın, savruk-sağlıksız bir yaşam yaşasın, kendi sorumluluğunu almasın, işkolik bir hayat sürsün ister misin?!. İstemezsin; kimse istemez!.. Öyleyse, önce içindeki çocuğa sahip çık, varlığına sahip çık; sonra da sağlıklı ruh-beden-zihin bütünlüğüne kavuştuğundan emin olduktan sonra, çocuk sahibi ol!.. Böylece, Dünya’mıza sağlık, mutluluk ve neşe getir…

Acı, keder ve hastalık değil!..
Öyleyse sana bir kez daha hatırlatayım; bugünkü yaşam tarzın, torunlarının bile kaderini belirliyor, bilimsel araştırmalarla bu gerçek kanıtlandı! İçtiğin sigara torununun kısırlık, kalp, tansiyon hastası olmasına sebebiyet verebilir… Seni, önce kendinin ve sonra da sevdiklerinin ve tüm Dünya’mızın sorumluluğunu sevgiyle almaya; kıymet bilmeye davet ediyorum. Haydi, sevgini göster!.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler