• $15,9378
  • €16,7524
  • 934.162
  • 2393.61
8 Haziran 2013 Cumartesi

Hayatımız sınav!

“Endişe asla yarını kederinden kurtarmaz, sadece bugünün neşesini baltalar” diyor Leo Buscaglia…
Yarın, 1 milyon 300 bin sekizinci sınıf öğrencisi SBS’ye girecek. Ve kuşkusuz aileleri de…
Zaten hayatımız bir sınav değil mi? Her birimiz, her an bir sınavdan geçiyoruz; insanlık sınavından… 
Hele de ülkemiz için şu son yaşadığımız hafta, ne büyük, ne önemli, ne benzersiz bir sınav oldu: Bir insanlık sınavı, bir demokrasi sınavı, bir kendin olma ve kendini olduğun gibi ifade etme sınavı, bir kendinle ve hayatınla yüzleşme sınavı… Ve gençlerimiz, bu ülkenin gençleri nasıl da siyasetler üstü bir duruş sergilediler, nasıl da el ele verdiler… Oldukları gibi görünmekten, göründükleri gibi olmaktan korkmayan bir yeni nesil doğuverdi işte… Ne mutlu! Ve mucize yine bu coğrafyada gerçekleşti; zıtların birliği yaşandı.

DİKKATİMİZİ NEYE VERİYORSAK, O!
İşte, tam da bu nedenle neye odaklanıyorsak, dikkatimizi neye veriyorsak o gerçekleşiyor!
Çocuklarımız, gençlerimiz dikkatlerini sevgiye, barışa, özgürlüğe, farkındalığa, kardeşliğe, yeşile; yaşanılası, hayal ettikleri, özlem duydukları insanca, insanlık onuruna yakışan dünyaya veriyorlar. 
Ve bu vesileyle hepimiz, barışa ve sevgiye, insan olmaya, kendimize ve diğerlerine saygıya odaklanıveriyoruz.
Türkiye sınavı geçti!
Yarın ise SBS gerçekleşecek… 

KİMSE KİMSEYİ ÖLÇEMEZ!
Aslında, okul hayatları boyunca çocuklarımıza vermemiz gereken en önemli bilgi; sınavların, belli bir alanı, belli bir bilgi birikimini ölçtüğü, bütünümüzü ölçmediği ve asla da ölçemeyeceği olmalıdır. Çünkü gerçekte kimse kimseyi ölçemez! Zaten kimsenin de haddi değildir bir diğerini ölçmek! Dolayısıyla da, olan, doğuştan gelen var oluşumuzla zaten hepimiz mükemmeliz. 
Öte yandan, okul hayatı demek sınav demek işte! Sistemin -en azından şimdilik- vazgeçilmez bir parçası ve gerçeği…
Peki, okul hayatı boyunca ve sınav zamanlarında önemli olan ne?
Elimizden gelenin en iyisini yapmak, bunun için odaklanmak ve kendimizi en üst seviyede ifade ederek, önceliklerimiz doğrultusunda hedeflerimize doğru ilerlemek…
Kuşkusuz çocuklarımız tam da bunları yaşarken, okul hayatı boyunca ailelere büyük görevler düşüyor. En önemli görevimizse çocuğun değerini sınavdan ve başarıdan bağımsız daima takdir etmek! Belli aralıklarla -elinden gelenin en iyisini yaptığı için- takdir ederek gevşemesine destek vermek…

KAYGI BULAŞICIDIR!
Yoksa “Evladım, ben senin başarılı olacağını biliyorum, sana güveniyorum” demek ya da tam tersi çeşitli yollarla baskı kurmak bir işe yaramıyor. Yaramadığı nereden belli derseniz, ülkemiz sınav kaygısı en çok yaşanan ülkelerden biri, çocuklarımızın yüzde 60’ı sınav kaygısından muzdarip! Bütün bunlar çocuklarda fsıkıntılara neden oluyor; sağlıklarını, uykularını, beslenmelerini ve yaşam kalitelerini bozuyor. Ki, sonuçta kaygı başarıyı da düşürüyor. Ya da şöyle diyeyim, kaygının da azı karar, çoğu zarar…  
Sonuçta, okul hayatı boyunca girilip çıkılan sınavları bir hayat memat meselesi olmaktan çıkarmak çok önemli. Çocuklarımızın okul hayatı boyunca kendine ve diğerlerine saygılı, sorumluluk sahibi, elinden gelenin en iyisini yapma ahlakı gelişmiş, ne istediğini ve ne istemediğini bilen, vizyoner, farkındalığı yüksek bireyler olmasına destek vermeli ve bunlar için zemin yaratmalıyız. Yoksa lafla peynir gemisi yürümüyor, bunu kendi hayatlarımızdan da biliyoruz. 
Yaşamak istediklerimiz ve istemediklerimiz doğrultusunda harekete geçmek çok değerli… Çünkü yaşam bir eylemler bütünü! Seçiyoruz, seçtiğimizi yaşıyoruz ve seçimlerimiz sonucu yaşadıklarımızın sorumluluğunu üstleniyoruz! Üstleniyor muyuz? Haydi!

SINAVA, DESTEK GEREK!
Çocuk ve Ergen Psikoloğu Zeren Kadıoğlu, kaygıyla başa çıkmanın yollarını anlattı: 
- İçinizdeki sese dikkat edin: Olumsuz düşünceleriniz artabilir. Bunları olumlularla değiştirmeye çalışın. 
- Başarılı olduğunuzu hayal edin: İyi sporcular yarışta başarılı olduklarını hayal eder. Siz de aynısını yapabilirsiniz. 
- Gevşeme stratejileri: Derin nefes alma, kas gevşetme ve hayal etme gibi stratejileri kullanın. 
- Sağlığınıza dikkat edin: Düzenli egzersiz, yeteri kadar uyku ve iyi beslenme stresi en azda tutabilmek için gereklidir. 
- Erken gelin: Eğer sınavın başlamasını beklemek sizi kaygılandırıyorsa, yanınızda zihninizi meşgul edecek bir şey getirin. 
- Biraz kaygı normaldir: Kaygı, sadece kontrol edilemediği zaman sorun teşkil eder.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister