• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
23 Mart 2013 Cumartesi

Büyümenin önündeki engel, genzinde...

Kaliteli bir uyku çocuklar için büyüme ve öğrenmenin altın anahtarı. Araştırmalar, kaliteli gece uykusunun çocuğun gün boyu öğrendiklerini düzenlemesine, enerji depolarını yenilemesine, zihinsel gelişimini hızlandırmasına neden olurken aynı zamanda bol bol büyüme hormonunun salgılanmasına da hizmet ediyor. Geniz eti büyüyen çocuk kaliteli uyku uyuyamıyor, ağızdan nefes aldığı için mikropları süzemiyor. İhmal edilen geniz eti problemi enfeksiyon hastalıkları, sinüzit, ortodontik bozukluklar, büyüme geriliği, dikkat eksikliği ve ona bağlı olarak okul başarısızlığı gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor.

Kaliteli uyku, herkes için, özellikle de çocuklar için büyük önem taşıyor. Çocuklar gün içinde gördüklerini gece uykularında öğreniyor. Geniz eti büyüyen çocuk düzgün ve sağlıklı uyku uyuyamıyor. Bu çocuklar, horluyor, hatta uykudayken nefesleri bir süreliğine durabiliyor. Ailenin çocuğun nefes alıp almadığından şüphelendiği anlar bile oluyor. Sabaha kadar çocuğunun uykusunu gözlemleyen ebeveynlerin sayısı azımsanacak gibi değil. 
Nedeni ne olursa olsun, ağzı açık uyumak zorunda olan çocuk, solunum için burnunu kullanamıyorsa, kalitesiz ve kötü bir uyku dönemi geçirmesi de kaçınılmaz. Öğrenmenin uykuda olabilmesi için uyku hijyeninin hiçbir şekilde bozulmaması gerekiyor. Çevre şartlarında olduğu gibi kişinin kendine has şartlarının da sağlıklı olması gerekli. Bu şartların ilki fonksiyonel hava yolu. Bunun da en başında düzgün nefes alıp verme gelir. Fizyolojik solunum burun solunumudur. 

ÇOCUK GECE HORLUYORSA...
Solunum sisteminin girişinde yer alan geniz eti dokusu, havadaki antijen ve mikroorganizmaların insan vücudunun bağışıklık sistemiyle ilk temas noktasını oluşturur. Geniz eti dokusu esas olarak antijen taşıma ve antikor üretiminde rol alıyor ve antikor üretimine yol açıyor. 
Geniz eti 4-10 yaşları arasında bağışıklı sistemiyle bağlantılı olarak en aktif döneme geçiyor. Ergenlik çağıyla birlikte gerileme başlıyor. 
Lenf hücresi yapımında da rolü olan geniz eti yenidoğan döneminde küçüktür. 4-5 yaşlarında daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyür. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterir. 
Geniz etinin büyük olması, burundan solunuma engel oluşturur ve burun tıkanıklığına yol açar. 
Burundan nefes alamayan çocuk, ağız solunumu yapar; ağızdan giren hava filtre edilemediği için dışarının kirli ve mikroplu havası boğaza ulaşmış olur ve çocuk çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Ayrıca, kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak değişik boyutta problemlere yol açar. 
Bu çocuklarda işitme kayıpları, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun ve geniz akıntıları gözlenir. Kronik geniz eti iltihapları veya büyümeleri, ortodontik bozukluklara yüz gelişiminde bozukluklara ve konuşma bozukluğuna yol açabilir. 
Geniz eti büyümesi üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunları başlatır.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor