• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
20 Temmuz 2013 Cumartesi

Bebek uyutmak zor değil!

Bebekli yaşamda özellikle ilk bir yıl, hele de ilk çocuğunuzsa sizi birçok zorluk bekliyordur… İşte, İngiliz bebek bakım uzmanı Rachel Waddilove’dan bebekli yaşamdaki günlük rutini, özellikle ‘uyku düzenini’  en sağlıklı şekilde ve kendinizi yıpratmadan kurabilmenin püf noktaları…

- Bebeklere uyumayı öğretebilir miyiz? Yoksa doğal hallerine mi bırakmak gerekir?
İyi bir uyku, anne ve bebek için günün daha eğlenceli ve verimli geçmesini sağlar, bebeğin gelişimini olumlu etkiler. Uyuyamayan bebeklerin kendilerine öğretilmeden birdenbire iyi uyumayı öğrenmeleri nadir görülen bir durumdur. Tüm bebekler uykuya gereksinim duyar; ancak bu, uykuya programlanmış oldukları anlamına gelmez. Bazı bebekler diğerlerinden daha iyi uyur ve bunu öğrenmeleri gerekmez ama diğerlerine öğretmek gerekir. 

- Uyumayan bebeklere bu alışkanlık nasıl kazandırılır?
Yapılması gereken en önemli şey, bebeği iyi doyurmak ve yatağına ya da arabasına tok bir karınla yatırmaktır. Bebeği yatağına veya arabasına koyduktan sonra kendi kendine sakinleşmesine izin verin. Çok yorgunsa hemen sakinleşmeyecektir, bu nedenle gece iyi bir uyku uyuması için gün içinde şekerlemeler yapmalıdır; kısa öğle uykularını atlamamak gerekir. Gündüz iyi uyuyamayan bebek, genellikle gece de uyumaz. Bununla birlikte bebeğin altını kuru tutacak kaliteli bir bebek bezi kullanmak, bebeğin gece uyanmasına yol açan ıslaklığı önler. 

YIKANMA UYKU RUTİNİ OLSUN 

- Mutlaka her gün duş aldırılmalı mı?
Banyo yaptırmanın nedeni bebeğinizi temiz tutmanın yanı sıra banyonun uyku vakti rutininin bir parçası oluşudur. Bebeğin banyoyu akşam rutininin bir parçası olarak algılamasını sağlamak önemlidir. Bebeğinizi her gün yıkamak zorunlu olmamakla birlikte faydalıdır.

- Masajın bebeğe yararı var mı?
Masajın bebekleri rahatlattığını söyleyebilirim. Pek çok anne uyku zamanı geldiğinde bebeklerini doyurmadan önce onlara masaj yapar ve bunun yorgun, huysuz bir bebeği rahatlatmaya yardımcı olduğunu görürler. 

İKİ AYDAN SONRA GECE BESLEMEYİN

- Bebekler gece beslenmeli mi?
Yenidoğan ve sarılık geçiren bebeklerin gece bir kez beslenmesi gerekir. Ancak bebekler 5,5 kilo civarındaki bir büyüklüğe ulaştığında ve iki ayı geçtiğinde, gece beslenmeye artık ihtiyaç duymaz. Akşam beslenmesinden sonra aralıksız 6-8 saat uyumaları gerekir. 

- Bebeklerin ‘huyu-kişiliği’ var mıdır? Yoksa esas olan, anne-babanın kazandırdığı alışkanlıklar mıdır?
Bebeklerin onları birey yapan, doğuştan gelen belli karakter ve kişilik özellikleri var. Ancak anne-babaların bebeklerine şefkat göstermek ve uyku konusunda sınırlar belirlemek yoluyla bebeğin karakterinin ve kişiliğinin şekillenmesine yardımcı olması da bir o kadar önemlidir. 

GÜNDÜZ UYKUSUNU UZATIN

- Gündüz uykusu nasıl uzatılabilir?
Gündüz uykularının süresini uzatmak için bebeğin iyi beslenmesi ve iki beslenme arasında uyanık zaman geçirmesi önemlidir. Ayrıca bebeğin gündüz uykusundan önce aşırı uyarılmış veya yorgun olmaması da önemlidir, çünkü söz konusu durumlar uyku kalitesini azaltır. Bebeği güzel havalarda bahçede arabasıyla gezdirmek, altını kuru tutmak, rahatça oyun oynamasına ve etrafa bakınmasına imkan tanımak bebeklerin gündüz uykusunun kesintiye uğramamasını sağlayabilir.  

- Bebekle uyku ve beslenme saatleri dışında nasıl zaman geçirilmeli? 
Bebekler yaklaşık bir aylık olduğunda, yatakta ya da bir halının veya alt değiştirme bezinin üstünde yatmaktan, çevreye bakmaktan hoşlanır. Etrafına bakması için oyuncaklar koyabilirsiniz, özellikle de zıt renklerden büyülendikleri için siyah ve beyaz oyuncaklar… Bebeğiniz biraz daha büyüyünce mama sandalyesinde oturup sizi izlemekten çok hoşlanacaktır. Bebeklerin sevdiği bir diğer aktivite de karyolada yatarken üzerlerinde hareket eden nesneleri izlemektir. Bebeğiniz büyüdükçe onu kucağınızda oturtup resimli bir kitap göstermenizden veya ninni söylemenizden de çok hoşlanacak. Bebekler, kitapları da ninnileri de çok sever ve müzikli oyuncaklardan da çok hoşlanırlar. 

BEBEK TELEVİZYON İZLEMEZ

- Bebeklerin bulunduğu ortamlarda televizyon izlenmesi doğru mu? 
Bebeklerin hareketli resimler önünde oturması iyi olmadığından televizyon bir anlamda ‘dadı’ niyetine kullanılmamalı. Bebeğin bulunduğu odada televizyon izlemenin bir zararı olacağını sanmıyorum, ancak bebek televizyonun açık olduğu bir odada uyumamalı. 

EN SIK YAPILAN HATALAR

- Bebek ağladığında kendi kendine yatışmasına izin vermeden hemen alıp beslemeye çalışmak.
- Anneler genelde bebeklerini uykuya dalana dek besliyor. Bebek, uyuyana kadar beslenmeye alıştığından biraz büyüdüğünde bu durum sorun yaratabiliyor.
- Anne-babalar genellikle bebeklerini uykuya dalana kadar kollarında sallıyor. Bu da yanlış bir tutum, çünkü bebek buna alışıyor ve kucakta sallanmadan uyuyamaz hale geliyorlar. 
- Bebeklerin uykuya yatırılırken uyanık olmaları gerektiği genellikle bilinmiyor. 
- Bebekler yürümeye başlayınca anne-babalar sınır koymakta ve uygun davranışı öğretmekte genellikle zorlanıyor.
- Anne-babalar yemek zamanlarında fazla yemek seçeneği sunuyor. Ne yeneceğine karar vermektense genellikle her yemekte çocuğa ne istediğini soruyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor