• $17,9454
  • €18,3488
  • 1032.84
  • 2787.84
12 Ekim 2013 Cumartesi

Anne sütü kansere bile deva

Anne sütünün önemine dikkat çekmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen ‘Dünya Emzirme Haftası’, geçtiğimiz günlerde ülkemizde de kutlandı. Bu vesileyle her birimiz, bebeğimizi emzirmiş olsak da olmasak da, gelecek kuşakların esenliği adına anne sütü hakkında bilinçlenelim, bilinçlendirelim.

ANNE sütünün yararıyla ilgili bilgiler MÖ 1550 yılından eski Mısır papirüslerinde bile var. Rönesans Avrupa’sında yazılan çeşitli kitaplarda, anne sütünün bebekler için en iyi besin olduğu vurgulanıyor. Eski Türkler’de anne sütü kutsal sayılırken, İbn-i Sina, El-Kânun Fit-tıp’ta (Tıp Kanunu) da bebeklerin mümkün olduğu kadar anne sütüyle beslenmeleri gerektiği yazıyor. 
17. ve 18. yüzyıl çocuk sağlığı kitaplarında da anne sütünün önemi üzerine duruluyor.
Ülkemizde de anneler ve anne adayları her geçen gün bebeklerine anne sütü vermek konusunda daha bilinçli davranıyorlar. Malum, ilk     
6 ay sadece anne sütü, 6. ay ek gıdalara geçmekle birlikte anne sütü ağırlıklı beslenme ve 2 yaşına kadar da anne sütüne devam etmek hedefleniyor. Fakat emzirme sürecinde annelerin yaşadığı bazı problemlerden dolayı bebeklerini istedikleri süre ve koşullarda emziremedikleri de bir gerçek. Emzirmek bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye ve yine bir annenin yaşayabileceği en benzersiz duygu olmasına rağmen, koskoca iki yıl ve özellikle ilk üç ayda yaşanan ‘meme başı’ problemleri annelerin hızını ve motivasyonunu olumsuz etkileyebiliyor. Fakat hatırlayalım, anne sütünün bebeğe, anneye, aileye ve topluma olan yararları hiçbir şeyde yok! 

MUCİZEVİ YARARLARI

l İlk 6 ayı boyunca, anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Bu dönemde bebeğe ek olarak verilmesi gereken tek destek      D vitamini.
l Anne sütünde inek sütünde bulunmayan ve laboratuvarda üretilmesi mümkün olmayan 100’den fazla bileşen bulunuyor. Örneğin; anne sütünün sabah saatlerindeki bileşimi akşamüzeri bileşiminden, bebeğin birinci ayındaki bileşimi yedinci ayınkinden farklı oluyor. 
l Anne sütündeki protein ve yağ, inek sütündeki protein ve yağa göre daha rahat sindirilebiliyor. 
l Anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal veya kabızlık gibi problemler pek görülmüyor. 
l Anne sütü alan bebeklerde gıda alerjilerine mamayla beslenen bebeklere oranla daha az rastlanıyor. 
l Anne sütüyle beslenen bebeklerde daha az pişik görülüyor.
l Anne sütü, bebeği çeşitli hastalıklardan koruyan bağışıklık maddelerini (antikorlar) bebeğe vererek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 
l Anne sütü bebeği ilerideki yaşamında obeziteden koruyor. Ayrıca, tip 1 diyabet hastalığına karşı da bebeği koruyor.
l Anne sütü verilmesi sırasında anneyle bebek arasında çok özel bir bağ kuruluyor. 
l Özellikle de anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride göğüs kanserine yakalanma riskleri düşüyor.
l DEHB riski çok daha az görülüyor. Yapılan son araştırmalar, emzirme ve çocuklukta Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’na (DEHB) yakalanma arasında bağlantı bulunduğunu ortaya koyuyor. 
l Anne sütü alan bebeklerin ortalama IQ puanları daha yüksek.

EMZİRMEK ZORLU BİR MARATON

Bebekleri 1 yaşın altında olan      700 anneyle yapılan araştırmaya göre, yüzde 9’u emzirirken çok zorluk yaşadığını, yüzde 22’si biraz zorluk yaşadığını, yüzde 26’sı ise az da olsa zorluk yaşadığını söylüyor.
Araştırmaya göre, yaşanılan en büyük sorun göğüs ucu çatlağı... MEMENİZDE ÇATLAK VARSA...
Meme ucunuzda çatlak varsa öncelikle bitkisel yağ ya da lanolin içeren krem sürün. Çatlak tedavisinde göğüslerin sadece ılık suyla temizlenmesi, plastik tabanlı göğüs ucu pedlerinin kullanılmaması, emzirme sonunda meme başlarını birkaç damla sütle ıslatıp açık havada kurutulması önerilir. Meme başı çatlakları ortalama bir haftada iyileşir, daha geç iyileşen kronik meme başı çatlak ve ağrılarının genel nedeni mantar enfeksiyonudur. 

 ELİNİZDEN GELENİ YAPIN!

l Meme uçlarının bakımında asla alkol ve sabun gibi tahriş edici maddeler kullanmayın. 
l Eğer ağrınız çok şiddetliyse doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirisiniz. 
l Meme başının iyileşmesi sürecinde meme ucu kullanarak bebeğinizi emzirebilirsiniz.
l Meme uçlarınız çatlamışsa ve-veya kanıyorsa doktorunuzun önerdiği lanolin içerikli merhemden az miktarda sürün. Saf lanolin kullanıyorsanız, bebeği emzirirken ilacı silmek zorunda değilsiniz.

 

 

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor