• $16,6881
  • €17,4605
  • 966.721
  • 2405.36
30 Kasım 2013 Cumartesi

Anne beni doğaya götür!

Bill Gates’in çocuklarına haftada sadece 40 dakika internete girme izni verdiğini biliyor muydunuz? Peki, çocuklarımız ne yapsın? Doğayla buluşsunlar! Bu yıl 99 bin çocuk Minik TEMA’da buluşacak! Çünkü Minik TEMA çocukların doğa yoksunluğuna son veriyor! Haydi, yaz-kış demeden, yağmur-çamur demeden doğaya… Çünkü biz doğanın bir parçasıyız, doğa da bizim!

Söylemesi ayıp değil, son derece gezentiyimdir. Eskiden -anne olmadan önce- yoğun gazetecilik günlerimde haftada bir günlük iznimde bile ya Büyükada’ya gidip bisiklete biner ya da Boğaz’ın güzelim korularında yürüyerek geçirirdim günü. Elimde değil, kendimi her vesileyle doğanın kollarına atmazsam iyi hissetmiyorum.
Öyle ki, doğumdan sonra da pek bir şey değişmedi, 3-5 aylık bebekle tek başıma Ada gezintisi yaptığımı çok bilirim. Zaten yaz-kış bebeğimle mutlaka yürüyüşe çıkardım hem de uzun yürüyüşlere…
Kızım Duru, 5-6 yaşlarındayken bu durumdan pek şikâyetçiydi, doğada olmaktan değil elbette, şehir içinde bile çoğu yeri yürüyerek katetmekten. Gördüğü herkese, “Biliyor musun, annem bana dünyayı yürüyerek gezdiriyor” diyordu. Çocukla dünya seyahati konusunda pek deneyim sahibi değilim, fakat çocukla ev-iş-okul üçgeninde yaşarken doğayla kendimi ve onu bir şekilde buluşturmanın ustası olma yolculuğundayım… Şimdilerde Duru da iyi bir yürüyüşçü, artık hiç şikâyet etmiyor!
Naçizane önerim, çocuklarımızı her gün bir vesileyle doğayla buluşturmamızdır hem de yaz-kış demeden… Parkta oynasın, bahçede-ormanda doğayı keşfetsin, sahilde bisiklete binsin, paten kaysın, yürüyüş yapsın… İnanın, doğayla ve hayvanlarla içli dışlı yaşayan çocuklar, her anlamda çok daha sağlıklı büyüyorlar. Çünkü her birimiz doğanın bir parçasıyız, doğanın bize değil, bizim doğaya ihtiyacımız var. Bu arada, siz de mutlaka TEMA’ya destek verin: http://miniktema.tema.org.tr

ÇOCUKLAR FARKINDA! YA SİZ?

TEMA Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği işbirliğinde yürütülen Minik TEMA Eğitim Programı, 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde İstanbul’daki 500 okulda hayata geçti; 1.142 sınıfta, 29 bin 800 çocuğa ulaştı. Minik TEMA eğitmenleri tarafından yapılan değerlendirmeler, Minik TEMA’ların çevre farkındalıklarının en az yüzde 90 arttığını gösterdi.
Türkiye’de bu ölçekte ilk defa yapılan Doğa Çocuk İlişkisi Araştırması’na göre okul öncesi çocukların yüzde 91’i yaşadığı yerlerde hayvanlar ve bitkiler daha fazla olsaydı daha mutlu olacağını belirtilirken, 7-17 yaş grubunun yüzde 76’sı doğaya ve doğada yaşayan canlılara karşı sorumluluk hissediyor.
Çocuklarımızın doğaya yaklaşımını en çok etkileyen faktörler ise; aile (özellikle de anne), medya, eğitim kurumları ve öğretmenler!
Araştırmanın sonuçları doğada düzenli zaman geçiren çocukların yaratıcılıklarının geliştiğini, neden-sonuç ilişkisi kurduğunu, farkındalıklarının arttığını, heyecan duyduğunu, nesnelere karşı daha dikkatli olduğunu, eğlendiğini, merak ettiğini, ilgilendiğini, doğaya karşı duyarlı olduğunu, empati kurma becerisinin geliştiğini gösteriyor. Araştırma ayrıca doğanın çocuklar için bir ihtiyaç olduğuna, çok iyi bir öğrenme ve gelişme ortamı olduğuna işaret ediyor.

PARKA GİDEN BİLGİSAYARLA OYNAMAZ

TEMA Vakfı’nın araştırmasına göre:
l Çocuklar boş zamanlarında en çok televizyon izliyor, alışveriş merkezlerine gidiyor.
l Parkta oynayan, doğayla ilişkisi olan çocukların çoğu, bilgisayarla oynamıyor, internete girmiyor.
l Erken yaşta doğa eğitimi almış çocuklar büyüdüklerinde doğa dostu, çözüm odaklı ve kendine güvenen bireyler oluyor.
l Çocuklar en çok parkta mutlu oluyor ve okullarında en çok bahçe görmek istiyor.
l Hem evinin bahçesi hem de evinin yakınlarında park bulunan çocukların yüzde 73’ü parkta oyun oynuyor, yüzde 53’ü alışveriş merkezlerine gitmiyor.
l Evlerine yakın bahçe ya da park bulunmayan çocukların, yüzde 57’si parkta oynamıyor, yüzde 40’ı doğa yürüyüşü yapmıyor.
l Parkta oyun oynayanların yüzde 81’i boş zamanlarında internete girmiyor.

İSTANBUL’DA ÇOCUĞUNUZLA GİDEBİLECEĞİNİZ ADRESLER

l Akatlar Sanatçılar Parkı: Eğlenceli oyuncakları, heykelleri ve bahçe düzenlemesiyle 48 bin metrekare üzerine kurulu. Akatlar, Etiler-Beşiktaş
l Baltalimanı Japon Bahçesi: Türk ve Japon halklarının kültürel iletişimi gerçekleştirmesi ve birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri adına planlanmış. Baltalimanı-Sarıyer
l Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı: 3 binin üzerinde hayvanın ve 500 çeşit bitki türünün bulunduğu parkın girişi ücretli. Tuzla Cad, No:15, Bayramoğlu- Darıca-Gebze/Kocaeli
l Caddebostan Dalyan Park: Avrupa standartlarında dört adet çocuk oyun grubu var. Bağdat Caddesi- Kadıköy
l Emirgan Parkı: Boğaz kıyısında, Emirgan-İstinye semtleri arasında yer alıyor.
l Göztepe Gül Bahçesi: 117 çeşit gülden 17 bin adet var. Gitmişken Göztepe 60. Yıl Parkı’nı da gezin.
l Lokman Hekim Tıbbı Bitkiler Bahçesi: Türkiye’nin ilk lokman hekim bahçesinde 200 çeşit tıbbi bitki türü bulunuyor. Zeytinburnu’nda.
l Maçka Parkı: Yüzyıllık ağaçlar, çimenlik alanlar ve patikalarla çevrili bir park.
l Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi: İstanbul’a yüzde 17 oranında yeşil alan sağlayan bu kocaman bahçe, Türkiye’nin doğal ve endemik bitkilerinin yanı sıra çeşitli ülkelere ait ağaç, çalı ve otsu bitkiler içeriyor. Anadolu tarafından girince TEM otoyolu üzerinde, Anadolu otoyol kavşağı (Çamlıca ayrımı)...
l Yıldız Parkı: Osmanlı döneminde saraya mensup hanımların mesire yeriymiş.
l Rönepark: Yeşilköy’de deniz kıyısında, doğal ortamı ve mini hayvanat bahçesi var.
l Gülhane Parkı: Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında yer alan tarihî park...
l Polonezköy Tabiat Parkı: Kestane, kayın, gürgen, meşe gibi ağaç; karaca, tilki, sülün gibi hayvan türleriyle yaban hayatının güzel örneklerini sunuyor.
l Türkmenbaşı Tabiat Parkı: Şişli, Hacıosman Mevki’inde…
l Şile Hayvanat Bahçesi: 25 dönüm arazi üzerine, veterinerlik araştırmaları sonucunda kurulmuş.
l Cemile Sultan Korusu: Kandilli’deki tarihi koru, Boğaz’a nazır harika bir manzarada gün geçirmek isteyenler için... Ayrıca o tarafa yolu düşenler Fethi Paşa Korusu’nu da mutlaka görmeli.
l Belgrad Ormanı, Sarıyer: Belgrad Ormanı İstanbul Avrupa Yakası’nın önemli nefes alma noktalarından biri.
l Büyükada, Kınalıada, Heybeliada, Burgazada: Adalar, hem deniz hem de orman seven aileler için ideal.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)