• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
6 Ocak 2020 Pazartesi

Yine bir taşla kuş katliamı peşinde!

2003’te Irak’ı işgal ettiler. Saddam’ın korkunç kitle imha silahlarını etkisiz hale getirip bölgeye demokrasi, dünyaya barış getireceklerdi!..

Tam tersi oldu. Bölgede büyük çatışmalarla birlikte terör örgütü DEAŞ ortaya çıktı. Irak’ta ve Suriye’de kaos büyüyerek devam etti. ABD’nin Irak’ı işgal etmesinin sonucu budur. Daha çok kan daha çok gözyaşı.

Sonra ABD askerlerinin büyük bir bölümünü çekti. YPG/PKK’yı vesayetçi tayin etti…

Ve İran için fırsat doğdu. ABD askerinin çekildiği alana İran milisleri yerleşmeye başladı…

ABD buna göz yumdu. Proje terör örgütü DEAŞ çok kullanışlı bir örgüttü…

Irak ve Suriye’de İran’ın varlığını meşrulaştırıyordu. Sözde DEAŞ’la mücadele ediyordu İran’ın Haşdi Şabi birlikleri. Ve tabii ABD’ye karşı Esed rejimini destekliyorlardı. Bütün bunları yaparken Sünnileri katletti, demografik yapıyı değiştirdi Haşdi Şabi Komutanı Süleymani.

ABD’nin işine geliyordu. Çünkü o sıralar YPG/PKK’dan Ortadoğu’da kendine ordu kurmakla meşguldü. YPG/PKK da bölgedeki Sünnilere karşı savaşıyordu... Türkiye’nin güney sınırı boyunca bir “YPG/PKK butik devleti” planlıyordu ABD. Bu yüzden olanlara göz yumdu. Üç beş göstermelik hareket dışında İran’a, Haşdi Şabi’ye yani Süleymani’ye yol verdi… İlginçtir ki, ne DEAŞ, ne Haşdi Şabi İsrail’e saldırmıyordu!.. YPG/PKK ise zaten dost birliklerdi… (Haşdi Şabi ile PKK/YPG’nin Suriye Kamışlı’da bir araya gelip güç birliği yapmak üzere görüşmeler yaptığını da biliyoruz.)

Herkes Irak’ta ve Suriye’de DEAŞ’la mücadele ediyordu güya!..

Türkiye yaptığı operasyonlarla bütün planları bozdu. DEAŞ’a karşı en güçlü mücadeleyi verdi en büyük darbeyi indirdi. YPG/PKK devleti projesini de bitirdi.

Kartlar yeniden karıldı. DEAŞ’la işi bittiği için ABD Bağdadi’nin işini bitirdi.

Obama, “gittik gidiyoruz” diye başlamıştı, Trump ABD askerlerinin üç beş ay içerisinde çekileceği ilan etmişti… (ABD’nin hâlihazırda 9 askeri üssü ve 5 bin askeri var Irak’ta)

ABD, İran’ın bölgede güçlenmesine, dolayısıyla Haşdi Şabi’ye göz yumdu. Zira Sünni gruplara karşı denge oluşturulmasını istiyordu.

Ama İran’ın bu kadar ileri gidebileceğini öngöremedi. DEAŞ-YPG/PKK tahterevallisi (oyunu) de bozulunca sembol isim Kasım Süleymani’yi öldürdü.

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, “ABD’nin ülkede askeri varlığına son veren bir karar alınabilir” diyor.

İran, “intikam alacağız” diyor.

ABD, “gücün yetmez, 52 hedefi vururum” diyor ve yeni askeri birlikler gönderiyor Irak’a.

Kim ne yapar bekleyip göreceğiz.

Lakin anlaşılan o ki, ABD yine bir taşla kuş katliamı peşinde!..

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?