• $13,4507
  • €15,2754
  • 794.149
  • 2042.08
13 Aralık 2021 Pazartesi

Kafası gitmiş, şakulü kaymış yobazın!..

Hani "atarlı genç" desen, genç değil. Bizim bildiğimizden çok daha eskileri bilir, hatırlar. Neredeyse benim yaşım kadar köşe yazarlığı yapmışlığı var.

"Nerden nereye. Eskiden ne güzeldi" diyor...

"Eskiden deterjan, yağ, ampul..vs, bulunmazdı, kuyruklara girerdik ama neticede alırdık" diyor. (Yalan söyleme. Tanıdık varsa alırdık. Yoksa bir sonraki günkü kuyruğa kalırdık.)

Ha bir de şu var. Herkes kuyrukta çok hoşgörülüymüş. Hiçbir siyasetçi ötekilerine küfretmezmiş!.. (Burasını anlamadım. Siyasetçiler de mi kuyruğa giriyormuş?!.. Kuyruktaki siyasetçiler ötekilerine el kol hareketi çeker miydi peki, onu söylememiş.)

Gelmiş ahir ömrüne, hâlâ milim ilerleme yok. Tamam olmasın da, bu saatten sonra beklentimiz de yok. Lakin kafa gitmiş, şakul kaymış.

"Ne güzeldi o eski günler" diyor.

He ya, ne güzeldi?!..

Alkol düzenlemesi gibi gerici bir uygulama yoktu mesela. Çocuğu bakkala gönderip gazete kâğıdına sarılı 'Rakı' aldırabiliyordunuz!

Hastanelerde hasta kuyrukları vardı. Kuyrukta bekleyen hastalardan ölen olur ise, kuyrukta bekleyenlerden büyük bir cemaat de hazır bulunurdu cenazede! Ne güzel değil mi?!

Başörtülüler alınmadığı için üniversitelerimiz çağdaş bilim yuvalarıydı. Öğrenciler acayip laik keşifler yapardı, dünyaya teknoloji ihraç ederdik. Pazarda limon satan öğretmenlerimiz vardı.

IMF'yle aramız iyiydi. Al gülüm ver gülümdü. Kimseyle kavga etmezdik. Kardak Kayalıkları'nın bağımsızlığı için mücadele ederdik. Haddimizi bilirdik. Soğuk Savaş döneminde ABD'nin uçbeyi idik.

Sandıkla seçimle demokrasi olamazdı. Devletin sahipleri vardı. Halk değil, "onlar, sizler" istemeyince hiçbir şey değiştirilemezdi bu ülkede. Herkes demokrasi ne zaman gelecek diye Genelkurmay'ın ışıklarına bakardı. Ne güzel demokrasiydi değil mi?!

Saman ithal etmezdik. Çünkü buğday ambarıydık. 1 şişe viski ithal etmek için birkaç ton buğday satardık. Öyle İHA, jet motoru, füze, şehir hastanesi, yol, köprü, tünel..vs, gibi gereksiz şeylere de para harcamazdık!

Ne güzeldi o çağdaş, modern, aydınlanmacı laik günler?.. O zamanki ismiyle Boğaz Köprüsü yapılırken 'büyük felakettir' diye itiraz ederdiniz. Keban Barajı yapılırken de "kurbağalara göl olacak" diyerek karşı çıkmıştı Ecevit...

Ne güzeldi o eski "projesiz" günler. Nerede o eski heykeller?!

Bakan Murat Kurum, "25 yıldır yönettiğiniz İzmir'de yaptığınız bir projeyi söyleyebilir misiniz?" diye soruyor CHP'ye.

Var, İZBAN... Ama o da Erdoğan'ın 'tamamlansın' talimatıyla oldu. (Bak şekil A. Kocaoğlu, "Hükümetin desteği olmadan bu projenin gerçekleşmesi mümkün değildi. Mayıs 2013)

Nerdeeen nereye.., Nerede o eski günler değil mi?!

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın