• $16,9715
  • €17,5118
  • 982.751
  • 2400.72
10 Şubat 2018 Cumartesi

Vatikan’da bir kadın konseyi

Vatikan, Roma şehrinin 0,44 km2’lik alanında yer alan ancak tamamen bağımsız bir şehir devleti. Dünyanın en az nüfuslu, yaklaşık 1000 kişilik yapısıyla, 1,2 milyarlık Katolik dünyanın dini merkezi. Kardinaller Meclisi tarafından seçilen papa tarafından yönetiliyor. Papalık meclisi, devlet sekreterliği, dışişleri bakanlığı, kurullar, komisyonlar, konseyler, büro ve mahkemelerden oluşuyor. Çevresi 3 km’yi bulan Vatikan’ın Roma içinde ve dışında da toprak ve binaları var.

Bu binalardan birisi de, Vatikan Kültür Konseyi, yani bir nevi Kültür Bakanlığı. Kapısının önü Roma, binanın içi Vatikan kurallarına tabi olan bir mekan. Konsey Başkanı Kardinal Ravasi, iki yıl önce bir ilki gerçekleştirmiş. Erkek egemen Vatikan dünyasına kadın bakışını dahil edecek bir kadın danışma konseyine öncülük yapmış. Kültür Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren konseyin 37 kadın üyesi var. Her biri farklı din, meslek ve etnik yapıya dayanıyor. Politika, din, moda, gösteri dünyasından gelen kadınlar, farklı dinler ve kültürler arasında köprü olmak yanında modern yaşamın evrensel temaları üzerine kadın bakışını yansıtıyorlar. Danışma Konseyi’nin başkanı Sosyoloji Profesorü Consuelo Corradi.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın hafta başında Roma’ya yaptığı ziyaret çerçevesinde, biz de Emine Erdoğan Hanımefendi ile birlikte Vatikan Kadın Danışma Konsey toplantısına katıldık. Kardinal Ravasi Başkanlığında yapılan toplantıda öncelikli konu Türkiye’nin insani yardım ve mülteci politikası idi. Hanımefendi bu konuda Türkiye’nin bakışına dair bilgiler verdi. Konsey üyelerinden de bu insani politika nedeniyle tebrikler aldı. Konuşmasının önemli bir bölümünü ise, kadınların ortaklıklar üzerinden inşa edebileceği kültürel iletişime ayırdı.

Gerçekten kadınlar, diplomasinin yumuşak kısmını yürütmekte oldukça başarılılar. Nitekim bu sözler masanın karşı tarafında oturan heyette de büyük karşılık buldu. Çünkü her biri, kadınların toplumsal yaşama entegre olmasının önemine inanıyor. Sadece bir profesyonel olarak değil, eş, anne ve aile dinamiklerini taşıyan, yani aslında hayat pratiğinin tam merkezinde olan bireyler olarak.

Konsey Başkanı Corradi, kadın konusunu önümüzdeki bin yılın konusu olarak nitelerken, bir gelecek meselesi olduğunu da vurguladı. Gerçekten de kadın gücünü devreye sokabilen toplumlar, geleceğin de sahibi olacaklar, tıpkı çevre ve enerji meselesini yönetebilenler gibi. Eril bir organizma olan Vatikan da, bu farkındalıkla olsa gerek, bir danışma konseyiyle de olsa, kadın dünyasının sunduğu vizyona sahip olmak istiyor.

Dünyaya, devletlere, kurumlara, aileye sadece erkeklerin dünyasından bakmak gerçekten bir eksiklik. Kadın bakışının yansımadığı her yapı, bir yönüyle yarım. Mütekamil insan bakışının bütünlüğü, bu iki farklı bakışın izdivacı, birbirini tamamlamasıyla mümkün olabilir.

Vatikan Kadın Danışma Konseyi ile toplantı, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin, üyeleri Türkiye’ye daveti ile son buldu. Yani bir anlamda kültürel iletişimin, dünyada barış fikrinin tohumu atıldı. Meyve vermesi katılımcıların çabasına bağlı. Türkiye çok yönlü diplomasi ağını örmeye devam ediyor. Bu tarihi ve coğrafi vizyonun bir gereği. Ama daha önemlisi aktif bir siyasi vizyonun tezahürü...

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı