• $17,9581
  • €18,2619
  • 1028.18
  • 2857.18
7 Mayıs 2016 Cumartesi

Suyu bulandırmamak

5 Mayıs, güncel Türkiye siyaseti için bir dönüm noktası oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, kongre kararını kendisine yakışır bir asalet ve saygınlıkla kamuoyuyla paylaştı. AK Parti Genel Başkanlığı’na aday olmayacağını açıkladı.
Bu gelişme, pek çok açıdan değerlendirilebilir. Her akıl, her meşrep kendine göre yorumlayacaktır. Fakat tüm bu yorum çeşitliliğini aslında iki ana üslup ve yaklaşımda toplamak mümkün. Birincisi, siyasetteki bu yeni gelişmeyi gündelik siyasetin dar, kirli ve saygınlıktan uzak kalıpları içinde, trol ve tetikçi seviyesinde, kişi odaklı ele almak. Ya da Türkiye’nin partiler üstü temel meselelerinin çözümü bağlamında, kişilerden bağımsız, Türkiye’yi demokratik anayasa hedefine ulaştıracak bir siyasi yolun inşası bağlamında ele almak.

Öncelikle şunu kesin bir biçimde söylemek gerekir ki, AK Parti gibi hedefleri ve amaçları net, meşru, gücünü gelenekten ve gelecek vizyonundan alan bir partinin çevresinde, müptezel bir trol ve tetikçi topluluğunun bulunuyor ve siyaseti etkiliyor görünmesi son derece üzüntü verici. Demokratik teamüller içinde her türlü karar alınabilecek ve bunun iletişimi partinin kurumsal iletişim mecraları üzerinden yapılabilecekken, böylesine müphem ve meşum bir iletişim ağının varlığı, AK Parti vizyonu üzerinde ağır bir yük. Gücünü haklılığından alan bir siyasi vizyonun buna hiç ihtiyacı yok. AK Parti, dedikodu üreten trollerin etkisinden kurtulmalıdır. Onlara söz söyleme cesareti verilmemelidir.

AK Parti’nin siyasi vizyonu çok açık; Türkiye’yi vesayetlerden kurtarmak, darbe anayasasını değiştirmek, bürokratik tıkanıklıkları ortadan kaldırarak devlet idaresini kolaylaştırmak ve iradesi kendi elinde, özne bir ülke yapmak. Böylesine haklı, meşru ve yüksek amaçlar içeren bir hedef, neden şeffaflıktan uzak, kavgacı üslup ve söylemler tarafından temsil edilir hale gelsin. İki kişinin bir araya geldiği her yerde anlaşmazlık olabilir. Kaldı ki, 14 yılda, siyaset gibi çekişmeli bir alanda insan ilişkilerinin yıpranması, hayal kırıklıklarının, kırgınlıkların yaşanması son derece doğal. Böyle bir ortamda insanlar, birçok şeyi kol kırılır, yen içinde kalır diye sineye çekiyorsa bu, hedefin büyüklüğüne inanmasındandır. Kırgınlıkları unutup, samimiyetle herkesi aynı safta hizalanmaya götüren şey, bu inançtır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği arkasında herkesi bir arada tutan, bu yüksek amaçlardır. Şoföründen garsonuna, parti teşkilatındaki çaycıdan milletvekiline kadar, kendi alanındaki çabayı, o büyük nehre akan kuvvet olarak gören nice insan var. Temel motivasyonlarını da, Cumhurbaşkanı’na duydukları güven ve o büyük hedeften alıyorlar. Hal böyleyken, meşruiyeti ve açık kimliği olmayan trollerin bu şeffaf ve temiz alanı gölgelemeye, kirletmeye hakkı yok. Bu kirlilik, yüksek amaçlar etrafında bir araya gelen samimi insanların şevkini kırıyor, motivasyonlarını elinden alıyor. AK Parti adına iş yapan, temsilde bulunan herkes bu büyük vizyona yük bırakmak yerine, yüke omuz vermelidir. Aksi halde ‘dava’ sözünü ağzına almamalıdır.

14 yılın sonunda geldiğimiz nokta, ana hedefe ulaşmak için son merhaledir. Ana hedef ise, toplumun refahı, mutluluğu ve özgürlüğünü teminat altına alacak demokratik bir anayasadır.

2023 hedefleri, AK Parti siyaseti ve toplum için çok büyük bir motivasyon. O güne gelinceye kadar, AK Parti vizyonuna hizmet ettiğini düşünen herkes, ağzına kadar dolu bir bardak zeytinyağını dökmeden taşıma sorumluluğunu hiç aklından çıkarmamalı, suyu bulandırmamalıdır.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü