• $18,1107
  • €18,2055
  • 1016.41
  • 3020.2
17 Mart 2018 Cumartesi

Paradigma değişimi

‘Bir pazar sabahı New York metrosunda herkes sessizce oturuyordu. Birtakım insanlar gazete okuyordu, bazıları düşüncelere dalmış, bazıları da gözlerini kapatmış, dinleniyordu. Sakin ve huzurlu bir ortamdı. Sonra birdenbire, bir adam çocuklarıyla birlikte vagona bindi. Çocuklar o kadar yaramaz ve gürültücüydü ki, hava birdenbire tamamen değişti.

Adam yanıma oturup gözlerini kapattı, durumdan habersiz gibiydi. Çocuklar koşarak bağırıp çağırıyor, eşyaları fırlatıp atıyor, hatta bazı yolcuların gazetelerini kapıyorlardı. Ama yanımda oturan adam hiçbir şey yapmıyordu.

Öfkelenmemek zordu. Adamın, çocukların böyle vahşice koşuşturmalarına aldırmayacak ve bu konuda hiçbir şey yapmayacak, hiçbir sorumluluk üstlenmeyecek kadar duyarsız olmasına inanamıyordum. Metroda herkesin sinirlendiği belliydi. Sonunda, bana olağanüstü gelen bir sabırla ve kendimi tutarak adama dönüp, ‘Beyefendi çocuklarınız birçok kişiyi rahatsız ediyor, onlara biraz hakim olamaz mısınız?’ dedim.

Adam, durumu henüz fark ediyormuş gibi bana bakarak usulca, ‘Ah, çok haklısınız, bir şeyler yapsam iyi olacak. Hastaneden geliyoruz. Anneleri bir saat önce orada öldü. Ne düşüneceğimi bilemiyorum. Galiba çocuklar da bununla nasıl baş edeceklerini bilemiyorlar’ diye yanıtladı.

O anda neler hissettiğimi düşünebiliyor musunuz? Paradigmam değişime uğradı. Birdenbire her şeyi başka türlü gördüm. Başka türlü gördüğüm için de başka türlü düşünmeye, başka türlü hissetmeye ve başka türlü davranmaya başladım. Öfkem hemen geçti. Yüreğim adamın acısıyla doldu. İçimden şefkat ve merhamet boşaldı.’

Bu satırlar, Stephen Covey’in ‘Etkili insanların 7 alışkanlığı’ kitabından. Paradigma değişimine örnek olarak anlatılıyor.

En iyi aminasyon dalında Oscar alan Piper filmi de, benzeri şeye vurgu yapıyor. Algımız değiştiğinde hayatın nasıl değişebileceğini bir kuşun yavrularını besleme çabasıyla üç dakikada anlatıyor.

Paradigmalar, hayata açtığımız pencereler. Hep aynı pencereden bakan insan aynı yönü, bir bütünün sadece tek parçasını görür. Oysa pencereleri çoğaltmak aynı meselelere farklı bakış açıları geliştirmemizi sağlar. Bu nedenle zaman zaman baktığımız pencereleri, paradigmaları değiştirmek lazım.

Kendimizi sıkışmış bulduğumuz birçok şart, yeni bakış açılarıyla bize yeni çıkış yolları da öğretir. Tıpkı, Hz. İbrahim’in ‘Ateşi söndür’ demek yerine ‘Ateşi serin ve selametli kıl’ duası gibi… Değiştiremediğimiz şartlara bakış açımızı değiştirerek yön verebiliriz. Bazen da toplumsal uzlaşmanın zeminine bu paradigma değişimini koyabiliriz. Arabamızın camını silen Suriyeli bir çocuğa öfke veya şefkat penceresinden bakabilmek tamamen paradigmamızla ilgili bir durum.

Bugün gerek ulusal gerek uluslararası siyaset alanında da çok köklü paradigma değişiklikleri yaşıyoruz ki, son yılların en güçlü söylemi olan ‘Dünya beşten büyüktür’ daha önce güçlüyü haklı gören paradigmadan haklıyı güçlü gören paradigmaya geçiştir. Dünyaya Batı düşüncesinden baktığınızda gördüğünüzle sömürgeye uğramış olmuş bir Afrikalı gözünden bakınca gördükleriniz farklıdır. Bu nedenle insan her zaman yeni paradigmaların farkında olmalı…

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi