• $9,664
  • €11,233
  • 560.061
  • 1487.26
16 Mayıs 2015 Cumartesi

Erdemli siyaset

Bir ülkeyi vatan yapan, bir toplumu millet yapan biraz da ortak acıların, ortak mutlulukların, ortak hislerin de varlığı. Onca ayrışmanın üzerinden hâlâ bir noktada buluşabiliyorsanız, geleceğe dair umutların nüvesi bunlar. Özellikle de siyasi meydanların kızıştığı böylesi dönemlerde buluşulan kavşaklar yıpranmış ilişkileri onararak, toplumsal gerilimleri insani düzleme çekerek, siyasetle erdemin birbirine ne kadar yakıştığını gösteriyor.
Türkiye’de zirveye çıkmış siyasi kutuplaşma içinde bu hafta bir uzlaşı noktası oluştu. Meral Akşener’e yönelik ortaya atılan ‘kaset’ iddiası akl-ı selimi ortak noktada buluşturdu. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, Emine Erdoğan ve Sare Davutoğlu Hanımefendiler böyle ahlak yoksunu iddiaların karşısında olduklarını ortaya koyarak Akşener’e destek çıktılar. Siyasi rekabetin kızıştığı bir dönemde Başbakan meydanlardan iftiralara net biçimde karşı durdu. Meral Akşener’in siyasi kimliğine bakılmaksızın, iftiraya uğramış bir insanın yanında durmak, iki açıdan önemliydi. Siyasi arenada sürdürülen mücadelenin ve adına dava denen hareketin kırmızı çizgisinin, ahlaki değerler olduğunun göstergesiydi. Ahlak olmadan dava olmayacağı hatırlatmasıydı.
Devletin en üst kademesi, meydanlarda demokratik eleştiri haklarını kullansalar da, ortada iftiraya uğrayan biri varsa, durduğu yer neresi olursa olsun buna her şartta karşı çıkarak aynı zamanda toplumsal tabanın kültürünü de yeniden şekillendirdiler. Zira farklı mecralarda, medyada, akademide, bürokraside bu siyasi mücadeleye destek veren herkes, desteklerinin ahlaki eşik aşılmadığı müddetçe makbul sayıldığını görmüş olmalılar. Yeni Türkiye mücadelesine taraf olan herkes, ahlakın devre dışı bırakıldığı bir yerde sesini yükselttiği oranda bu mücadele sahih, haklı ve başarılı olabilir.
Türkiye demokrasisinin tüm gelişimine rağmen hâlâ ‘kaset’ üzerinden siyaset fikrinin arkaikliği çok ayrı bir mesele. Türkiye’de demokratik yollar dururken, siyaseti şantajlar ve montajlarla dizayn eden yapılanma fikri daha başka bir mesele. Türkiye işte bugün bu temel meselenin kavgasını veriyor. Devlet içine çöreklenmiş bu yapı ortadan kaldırılmadan ve devlet yönetimi şeffaf, adil ve demokratik hale gelmeden, kaset vb. gibi anti-demokratik usuller toprağa gömülmeden bu sorunlu bakış açısının yol açtığı diğer meseleler başımızı ağrıtmaya devam edecek.
Türkiye çok esaslı bir mücadele sürecinin içinde. Mücadelenin temeli 300 yıllık büyük medeniyet hesaplaşması yanında, 90 yıllık siyasi ve sosyal enkazın kaldırılmasına dayanıyor. Bu süreç, ancak ahlak ve vicdan pusulası şaşmadığı müddetçe en az kazayla atlatılabilir. Daha da ötesi temiz ve erdemli siyaset, sadece bugünün değil, geleceğin de siyasal kültürünü şekillendireceğinden etkisi nesiller boyu sürecektir.
Erdemli siyaset duruşlarının örnekleri kuşkusuz siyasi arenanın tüm kesimleri için geçerli. Onlar da her durumda benzeri destekleri vermeliler ki, bu fazilet alanı daha da genişlesin.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var