• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
9 Nisan 2016 Cumartesi

Edep ya hu

Lokman Hekim’e sormuşlar; ‘Edebi kimden öğrendin?’

‘Edepsizden’ demiş.

Ne yazık ki, son günlerde toplum olarak bir edep sorunuyla karşı karşıyayız. Lokman Hekim’in bilgeliğine dayanarak, tüm bu edepsizlik hallerinin edep öğrenmeye vesile olmasını umalım. Aksi halde bu meselenin hayra bakan bir tarafı yok. Eğitimciler kılı kırk yarıp çocukları kötü örneklerden nasıl uzak tutalım, erdemli bireyleri nasıl yetiştirelim diye çabalarken, ister istemez açık hava okulu haline gelen siyasi ve toplumsal arena, bütün eğitim teorilerini altüst edecek manzaralar ortaya koyuyor.

Çocuklar günün her vaktinde televizyonda büyüklerinin böyle aşağılık bir gündemle uğraştıklarını izliyorlar. Oysa erdemli bir toplumun temeli edeptir. Çünkü edep, ölçüyü kaybetmemek, sözde, tavır ve davranışlarda ölçüyü yerinde tutabilmektir. Ülke yönetmeye talip bir siyasi lider, siyasi başarı için gerekli ölçü ve dengeler bir yana, geleneği, örfü, adabı ve nihayetinde insanlığı yıkıp geçerek toplumu böylesine edep yoksunu bir gündemle meşgul ediyor. Bir kadına, bir anneye, bir Bakan’a, hepsi bir tarafa bir insana sonu nereye gideceğini hesap kitap etmeden ahlaksız bir ithamda bulunuyor.

Üstelik bir gaf, bir hataydı diyerek özür dileme edebini dahi toplumsal nezakete çok görerek. Kendini savunmak için konuştukça yeni gedikler açıyor. Belli ki, meselenin nereye gideceği çok da bilinç dışı değil. Zira bu tartışmayı büyük bir iştahla sürdürüyor.

Süregiden siyasi gündem, toplumca hepimizi bir boy aynasında kendimize bakıp, çekidüzen vermeye davet ediyor.

Edepsiz ithamlar havada uçuşurken, eğitimi, insan yetiştirmeyi, erdemi nasıl konuşacağız. Böyle bir vasatta gelecek adına nasıl ümit var olacağız?

Bugün hiçbir siyasi manipülasyona fırsat vermeden, toplumun tüm kesimleriyle asıl konuşmamız gereken şey, insanlıktan çıkmış bir çocuk tacizcisine verilebilecek en ağır cezayı konuşmak olmalı. Toplumu böylesine bir ahlaki sefalete sürükleyen yolları nasıl ortadan kaldırırız olmalı. Fakat ne yazık ki, mevzuyu bir siyasi manipülasyon aracı haline getiren sapık anlayış yüzünden, böylesine önemli bir konu dahi başka noktalara kayıyor.

Aslında edep, ‘edep ya hu’ ihtarına muhatap olmamaktır. Fakat ne yazık ki, bugün siyasi arenanın giriş kapısına edep yahu tabelasını asmak durumundayız.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip