• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
15 Kasım 2016 Salı

Diriliş

Batı’nın, kendinde olmayan demokratlığı, dünyanın geri kalanına karneler çıkararak dayatma ikiyüzlülüğüne ne kadar da benziyor, Türkiye'deki bir kısım –sözüm ona- kültür-sanat ehlinin 'çoğulculuk' edebiyatı…

Kendi köşeli dünyaları dışındaki farklılıkları tanımayan, kurdukları hegemonik yapının dışındaki zenginliklere mesafeli, farklı görüşlerle asgari bir medeni ilişkiyi dahi kuramayacak kadar nezaketsiz bir âlem, parıltısı sahteliğinden menkul o dünya.

Toplumun sevip ilgi gösterdiği değerleri, 'çağdaşlık' görünümü altında yok sayma küstahlığı, toplumdan uzak ama topluma ahkâm kesme fukaralığıyla birleşince ne kadar da sevimsizleşiyor.

Altın Kelebek Ödül Töreni, bu sevimsizliğin sahnesi oldu önceki akşam. Türkiye'deki tek sesli kültürel hegemonyanın gerçek mahiyeti, sunucu küstahlığıyla da birleşince, çoğulculuktan ürken bir zihniyet fukaralığı çıkardı ortaya.

Üstelik üzerindeki tüm vesayetlere karşı kararlılıkla mücadele veren bir milletin karşısına, tercihleriyle alay ederek çıkmak, Türkiye'nin değişen sosyolojisini okuyamama cehaletini de beraberinde getiriyordu.

Şöhreti sınırları aşmış ve Türkiye'nin son yıllarda özüyle barışık, en iyi TV yapımlarından birisi olan Diriliş Ertuğrul'a, halkın oylarıyla 'yılın en iyi dizisi' seçildiği halde, demode zamanların tavrıyla söz hakkı verilmemesi, ancak çoğulculuk edebiyatının ardında körleşenlerin tavrı olabilir.

Kültür sanat alanında özgürlük ve özerklik isteyen, kapsayıcılığı ve çoğulculuğu sözde bir ideal olarak savunan bu zihniyetin, farklılıklara karşı bu kaba yaklaşımını, eski vesayetler Türkiye’sinin karanlığı olarak görüyor, bugün bu köşeyi şu Diriliş notuyla paylaşıyorum;

'Değerli izleyicilerimiz;

43. Pantene Altın Kelebek Ödüllerinde Diriliş Ertuğrul dizisi, izleyici oylarıyla diğer bütün ödül törenlerinde olduğu gibi Yılın En İyi Dizisi Ödülü’nü haklı olarak almıştır.

Yayımlandığı 3 sezon ve 65 haftadır bütün reyting gruplarda birinci olan ve reyting rekorlarını kıran, Türkiye ile birlikte 30’dan fazla ülkede yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi bileğinin hakkıyla ve siz değerli izleyicilerimizin oylarıyla haklı bir ödül daha aldı.

Ödül töreni sırasında Diriliş Ertuğrul dizisi yapımcısı ve senaristi olarak bizlere ödül veren siz izleyicilerimizi selamlama ve teşekkür konuşması yapmam engellenmiştir. Her ödül alan kişiye konuşma hakkı verilirken, bizlerin bu hakkımızı kullanmamızın engellenmesini manidar buluyorum. Bu engellenmenin haklı başarımız ve siz izleyicilerimize yapılan bir nezaketsizlik olduğuna inanarak ödül törenini protesto ederek Diriliş Ertuğrul dizisi yapımcı ve senaristi olarak haklı olarak aldığımız ödülü kuliste geri iade ettim.

Ayrıca programın sunucusu Okan Bayülgen’in özür yerine Türkiye ve dünyada bu kadar ilgi gören ve siz değerli izleyicilerimizin takdirini kazanan dizimizi hiç izlemediğini söyleyerek alaycı bir konuşma yapması ve bundan sonra izleyeceğini belirtmesini de nezaketten uzak bir davranış olarak değerlendiriyorum. Bütün dünyanın farkında olduğu ve konuştuğu bir dizinin yeni farkına varması Bayülgen’in kendi ayıbıdır. Mümkünse dizimizi izlemesin. Kendisinin dizimizden alacağı hiçbir kıymet değeri olamayacağını konuşması bizlere göstermiştir.

Saygılarımla.

Diriliş Ertuğrul Dizisi Yapımcı ve Senaristi Mehmet Bozdağ'

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı