• $17,9559
  • €18,2419
  • 1023.59
  • 2913.3
15 Temmuz 2017 Cumartesi

15 Temmuz’un yıldönümünde

15 Temmuz işgal girişimi, tüm toplumda derin bir travmaya sebep olmuş, girişim sonrası birkaç ay hepimiz gündelik hayatımızı kuşatan etkiler yaşamıştık. Kuşkusuz şehit evleri bu acının en derin yaşandığı yerler oldu. Çocuklar, eşler ve ebeveynler için, sevdiklerinin boşluğunu doldurmak hiç kolay olmadı. Neler yaşadıklarını yalnızca kendileri bilebilir.

Her ne kadar devlet kurumları kol kanat gerdiyse de, bu evlerde özlem hiç dinmedi, gözyaşı hiç kurumadı. Fakat ne zaman bir şehit ailesine rastgelsek, her birinin vakarlı duruşuyla karşılaştık.

Acıyla yoğurulmuş, sabreden bir yüreğin olgunluğu ile tanıştık. Hepsine minnettarız. Üzerinde yaşadığımız toprakların bize vatan kalmasını, gerçek anlamda bir istiklali, canlarını feda eden şehitlere ve ölümü göze alan gazilere borçluyuz.

Bu süreçte devlet kurumları da büyük bir mücadele verdi. FETÖ Terör Örgütü’nün hiçbir siyasi sorumluluk üstlenmeden ülkeyi yönetmenin kestirme yolu olarak gördüğü sızma girişimini, daha da ötesi ülkeyi tekin olmayan niyetlerle işgal girişimini püskürtmek hiç kolay olmadı. Dünyada bir benzerine rastlanmayan bu yapılanma biçimi, hem toplum nezdinde, hem de devlet kurumları arasında büyük güven bunalımı yarattı. Fakat kararlı siyasi irade, bu süreci yüksek bir sorumluluk duygusuyla yönetti. Elbette bu ağır hasarın açtığı yaraları tamir sürecinde, akla karanın birbirine karıştığı durumlar muhtemeldir ve bu toplum vicdanında yaralar açmış olabilir. Fakat bu tür istenmeyen durumların birinci dereceden sorumlusu ülkeyi böyle bir işgal girişimine sürükleyen teröristbaşı ve yandaşlarıdır. Masum olduğuna inanan bireylerin ve ailelerinin öfkelerini yönlendirecekleri adres bu nedenle elbette terör örgütü olmalıdır.

15 Temmuz işgal girişiminin birinci yıldönümünde öfke, hüzün ve demokrasinin ikmali sevincini birlikte yaşıyoruz. Düzenlenen anma törenlerinde duygular birbirine karışıyor. Şehit aileleri ve Mehmetçik aynı salonda birlikte gözyaşı dökebiliyor.

Törenlerin sembolik anlamı vardır. Katılımcıların gündelik varoluş düzlemini aşan, toplumsal gücü besleyen ve millet inşasında önemli misyonu olan organizasyonlardır.

‘Destan’ nitelemesiyle anılan 15 Temmuz bu yönüyle de, harcı çok bileşenli bir yıldönümü olarak idrak edilmektedir.

FETÖ terör örgütünün Türkiye’nin başına açtığı, masum insanların kanını akıttığı, milletin temsil makamı Meclis’i bombalattığı bu hain girişim, bundan sonra her 15 Temmuz’da telin edilecek, egemenliğin doğrudan millet iradesine bağlılığı vurgusu tekrarlanacaktır.

Bütün acı kayıplarına rağmen, 15 Temmuz, yeni nesle millet olmanın anlamını öğretmiş, yetişkinlere vatanın ucuz olmadığını bir kere daha hatırlatmıştır. Ama daha önemlisi güçlü millet iradesinin neleri değiştirebildiğini göstermiştir. 15 Temmuz aynasında millet kendini görmüş, gücünü kanalize edebileceği geleceği öngörebilmiştir. Türkiye 15 Temmuz öncesinden çok daha güçlü, devlet-millet dayanışması çok daha sağlamdır.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar