• $15,9186
  • €16,8646
  • 944.206
  • 2387.36
21 Ağustos 2012 Salı

Son hafriyat

Ünlü Siyonist yazar Emil Ludwig, İsrail'in kurulduğu ilk günlerde 'Hitler'in heykeli Tel-Aviv'e ne zaman dikilecek?' diye sormuştu. Ben de Esat Oktay Yıldıran* heykeli Diyarbakır'a ne zaman dikilecek, merak ediyorum.
Cumhuriyetimiz boyunca Doğu hep ihmal edildi. Tamam. Ama 80'den bu yana uygulanan ölçüsüz şiddet, nasıl bir mağduriyet öyküsü yarattı, farkında mıyız? Boşaltılan köyler, yakılan evler, mağduriyet algısını nasıl inşa etti?
Bir halk eziliyorsa, isyan hak olmaya başlar. Mağduriyet zamanla meşruiyeti de beraberinde getirir. Bu hakkı neden yarattık? Bugün verdiğimiz/ vereceğimiz kendi dilinde eğitim dahil, hakları neden daha önce akıl edemedik?
Bize kim engel oldu?
***
Şimdi aynı gizli el bambaşka bir konsept dizayn ediyor.
Bir istihbarat/ propaganda mühendisliği yapılıyor. Bir yandan CHP'li Hüseyin Aygün'ü kaçıran ekibe talimat yağdıran örgütün en önemli adamlarından Bahoz Erdal'ın aslında Tunceli kırsalında olduğu bilgisi kulağımıza fısıldanıyor... Öte yandan Şemdinli yolundaki BDP'lilerin yanında sivil polisler olduğu ama ses çıkarmadıkları dedikodusu yayılıyor. (Sahi... Parlamentoda temsil edilen bir partinin eşbaşkanın yakın koruması da yok mu?)
20 gün çatışma süren Şemdinli'de kontrol sağlandı diye sevindik. Ama çok değil, 130 km ötede Hakkari merkezinde İçişleri Bakanı saldırıya uğradı ve kafeye sığınmak zorunda kalmadı mı?
(Tunceli'den yeni dönen bir arkadaşım, artık PKK militanlarının gece şehre inip yaşlı kadınları tedavi ettiğini, ilaç yazdığını anlattı. Öğrencilere kitap defter ve kırtasiye yardımı yapılıyormuş.)
***
İnkar edemeyeceğimiz gerçek; PKK'nın savaşı yeni bir evreye taşıdığıdır. Örgüt giderek bölgesel hakimiyet kuruyor. Çok yakında kimlik kontrolleri başlarsa şaşırmayın. Ama asıl 'şenlik' yerel seçimlerde olacak... BDP dışından bir partiden kim aday olmaya cesaret edecek? Çıkıp kapı kapı oy isteyebilecek? Sandıkların güvenliği nasıl sağlanacak?
Bunun adı alan temizliğidir. 'Yeşil Bölge' türü bir Kürt bölgesi yaratılmaya çalışılıyor. Ve bu bölge üzerinden olası pazarlıklar yürütülecek.
Tüm bunları lideriyle bağı kopmuş, dağlı bir örgütün planladığını ve yürüttüğünü varsaymak safdilliktir.
***
Taşeron örgüt lafı pelesenk olduğu için etkisi kalmadı. Ama kullanmak zorundayım. Ortadoğu'da yapılacak yeni inşaatın, hafriyat temizliği PKK'ya verildi. Hiçbir anti-emperyalist itirazı olmayan örgüt, bu görevi memnuniyetle kabul etti.
Hafriyat için önündeki tüm engeller kaldırılıyor. Bu kimi zaman istihbarat sızdırmalarıyla, kimi zaman kasıtlı yönlendirmeler sonucu yaratılan askeri facialarla oluyor. Gizli bir el, PKK'ya yaptırılan 'son hafriyat' için tüm makine parkını hizmete sunmuş gibi.
***
Peki bu gizli elin sahibi müteahhit kim olabilir sizce?
'Sınırdan geçenler sivil değil, hepsi PKK'lı' aldatmaca istihbaratını Ankara'nın kulağına üfleyen ve hükümetin üzerine 'Uludere' giyotinini diken ülke olabilir mi?
Ya da... Oslo masasındaki üçüncü ülke?
- Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran, 1980'lerin başında insan hakları ihlalleri ve işkencesiyle ünlü Diyarbakır Cezaevi'nin iç güvenlik amiriydi. Lakabı 'Diyarbakır Tanrısı'ydı.
Twitter.com/gurkanhacir

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister