• $9,5301
  • €11,1102
  • 547.751
  • 1455.42
22 Nisan 2013 Pazartesi

Suriye'ye askeri müdahale baskısı artıyor

WASHINGTON

Son birkaç haftadır Washington'daki Suriye trafiği hızlanmış durumda. Yoğunluğun sebebi Obama yönetiminin üzerindeki Suriye baskısının her geçen gün artıyor olması. Askeri muhalefeti güçlendirmek için Amerika'ya baskı yapan Avrupalılara son haftalarda İsrail de eklendi. Esad'ın güçlerini Golan'dan çekmesiyle oluşan otorite boşluğundan endişe duyan İsrail, Amerika'yı uçuşa kapalı bölge oluşturması konusunda zorluyor. Daha da önemlisi Kongre'de bazı Demokrat ve Cumhuriyetçiler de Suriye'deki askeri dengeyi muhaliflerin lehine değiştirecek bir adım atması konusunda Obama'yı sıkıştırıyorlar.
Hem Kongre'nin hem Pentagon'un Obama'ya sunduğu birkaç askeri seçenek var. Birincisi Türkiye'de konuşlandırılmış Patriotları kullanarak Türkiye-Suriye sınırında uçuşa kapalı bölge kurulması, ikincisi Amerikan donanmasındaki gemilerden ateşlenecek silahlarla Esad'ın hava kuvvetlerinin vurulması ve son olarak Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması. Fakat tüm bu seçeneklerin teknik güçlükleri var. Patriotların menzili kısa ve Türkiye'ye konuşlandırılmış sadece altı tane füze bataryası var. Bu durum Suriye sınırı içinde uçuşa kapalı bir bölge oluşturulmasını teknik olarak güçleştiriyor. Gaziantep'teki bataryalar Suriye sınırına en yakın olanlar fakat onların menzili bile Halep'i ancak kısmen içine alacak uzunlukta.
NATO'dan daha fazla batarya ve mevcut bataryaların yerlerinin değiştirilmesi talep edilebilir fakat Patriotlara savunma amaçlı olması ve uçuşa yasak bölgede kullanılmaması koşuluyla izin veren Almanya ve Hollanda bu kararı kolay kabul etmeyecektir.
İkinci seçenekte Amerika'nın açıkta demirlemiş gemilerindeki Kruz füzelerini kullanarak ve pilotlarını Suriye hava sahasına göndermek zorunda kalmadan Esad'ın hava kuvvetlerini vurması öneriliyor. Fakat uçak ve füze bataryaları mobil ve bir hava saldırısı Esad'ın SCUD füze bataryalarını ve uçaklarını vuramayabilir.
Üçüncü seçenek Suriyeli muhalifleri silahlandırmak. Çarşamba günkü brifingde Savunma Bakanı Hagel ve Genelkurmay Başkanı Dempsey bu seçeneğin önündeki güçlükleri şu şekilde sıraladı: "Geçen yıl Suriyeli muhalifleri silahlandırmamız gerektiği konusunda nettik fakat şu noktada muhaliflerin kim olduğu ve ne yapmak istediği konusunda bilgimiz oldukça sınırlı, bu yüzden silahlandırmanın riskli olduğunu düşünüyoruz."

ASIL SORUN SİYASİ

Bu bahsettiklerim olası bir Amerikan askeri müdahalesinin önündeki teknik engeller. Fakat Obama'nın Suriye konusunda frene basmasının daha önemli bir sebebi var. Obama yönetimi Amerika'nın askeri müdahalesiyle Suriye askeri muhalefetinin rejime karşı zafer kazanmasını şu noktada istemiyor. Çünkü böyle bir zafer askeri muhalifler arasındaki radikal İslamcı grupların zaferi anlamına gelecek. Obama ise dengeleri radikallerin lehine değiştirecek bir müdahaleden önce muhalif grup içindeki ılımlıların elini güçlendirmek istiyor. İşte bu yüzden Amerikan yönetimi geçen hafta 200 Amerikan askerinin daha Ürdün'e gönderilmesi kararını onayladı.  Bu birlik hem Suriye askeri muhalefeti içindeki ılımlı grupları eğitmeye devam edecek, hem Ürdün sınırındaki silah transferinin bu gruplara yapıldığından emin olacak. Öyle görünüyor ki Obama artan yerel ve uluslararası baskıya rağmen ihtiyatlı tutumuna devam edip Suriye'de risk almayacak, tabii kimyasal silahlar bu denklemi tamamen değiştirmezse.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu