• $9,3122
  • €10,8397
  • 529.574
  • 1429.85
4 Kasım 2013 Pazartesi

Zeytinyağı milli yağımızdır

İstanbul'dan yola çıkıp da Kaz Dağları’na vardığımda o yemyeşil doğa, meyveleriyle dolu zeytin ağaçlarını görünce bir kez daha şükrettim hayata. Gelip, geçenler mutlu oluyoruz da maalesef zeytin müstahsili bu yıl da keyifsiz, sıkıntılı. Küresel ısınma mı, iklim değişikliği mi adına ne derseniz deyin zeytin ağacı değişen hava şartlarından memnun değil. Müstahsil de hem çıkan üründen hem de zeytinyağına verilen fiyattan. 
Küçükkuyu yolundan Ayvalık’a varıyorum. Ayvalık Ticaret Odası’nın bu yıl 9’uncusu düzenlediği Hasat Şenliği’ne. Ayvalıklıların başından beri tek amacı var: Biz Türklere zeytinyağını sevdirmek.  10 yılda kişi başı zeytinyağı tüketimimiz yıllık 900 gramdan, 1.7 kilograma çıktı. Hâlâ çok yolumuz var. Dünya rakamları diyor ki: Zeytinyağı üretiminin yüzde 60’ı üretildiği ülkede tüketiliyor. 
Ayvalık’ı, zeytinyağını Türkiye’ye tanıtmak için yıllardır büyük mücadele veren Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer ile Salih ve Sezai Madra kardeşler her yıl başka bir slogana imza atıyorlar: 
Geçen yıllarda “Zeytin altından değerlidir” dediler, Kaz Dağları ve Madra Dağı’nın madencilere açılmasını protesto etmek için. 
Bu yılki sloganları:  Zeytinyağı Türkiye’nin milli yağıdır. 
Başbakan Erdoğan’ın “Ayran milli içkimizdir” sözü birçok müstahsile, sektör temsilcisine feyz verdi. İyi de oldu. Ayran kadar, zeytinyağına da çok yakışıyor millilik. 

Tuncay Bey kendi yağını kendi çıkardı

Zeytinyağı pazarında Ana Gıda, Komili, Kırlangıç, Madra markalarıyla en büyük oyuncu. Ana Gıda’nın sahibi Anadolu Grubu’nun patronu Tuncay Özilhan da zeytinyağına büyük önem veriyor. Hasatta birlikteydik. Tuncay Bey önce kendi zeytinini topladı, yağhanede kendi zeytinlerinden yağını elde etti. 

Zeytin yetişmeyen yerde yaşama 

Coca-Cola Başkanı Muhtar Kent geçen hafta Asya’daymış, Avrupa’daki toplantılarına gitmeden önce memleketi Ayvalık’a uğramıştı. “12 yıldır zeytin hasadına gelememiştim” diyerek. Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin yöneticisi ama Muhtar Kent “Çiftçilik en güzel iş” vurgusuyla başlıyor anlatmaya: 
“Dedem Sezai Madra zeytin ağacının yetişmediği yerde yaşamayın derdi. İyi havası olmayan yerde zaten zeytin ağacı bulamazsınız.” 
Zeytinin yetiştiği bölgelerde insanlar daha huzurludur, daha sakindir, doğruya doğru. Ne var ki zeytin müstahsili pek de mutlu değil. Ümidini her hasat, bir sonraki hasada erteliyor. Doğru düzgün para kazanamıyor.

<p>Afganistan'da yönetimi ele geçiren  taliban dünya gündeminden düşmüyor. Şimdi ise bir taliban val

Afganistan'ı haritada bulamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu