• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
19 Temmuz 2013 Cuma

Yatırım fotokopiciliği var

İstanbul’u şantiye kentine benzetiyoruz ya, Londra merkezli ‘vizyon mühendisliği’ yapan Servotel Corporation’ın kurucusu Ömer İsvan bir sohbetimizde dikkat çekmişti: 

“Basın Ekspres yolunda şu an yapılması düşünülen kaç otel projesi var, biliyor musunuz?” 
Gerçekleşir mi, gerçekleşmez mi belli değil ama 20’yi aşkın otel projesi. 
1990 sonunda Sabah gazetesi Medya Plaza’ya taşındığında, genç bir ekonomi muhabiri bendeniz açıkçası hava karardıktan sonra tek başıma araba kullanmaya çekinirdim. Puslu havalarda kurt iner diye! Şakası bir yana arabanız bozulsa dağ başında mahsur kalırdınız. Plaza’nın arka manzarasında da zaten otlayan inekler, domates tarlası vardı. 
Eskiden Sabah, Star ve Hürriyet gruplarıyla birlikte fabrikaların bulunduğu Basın Ekspres yolundan önce gazeteler ayrıldı, endüstri de terk ediyor. 
Ömer İsvan, “Maalesef ki bizde hâlâ yatırım fotokopiciliği var” diyor. 
“Genel olarak kararlar şöyle veriliyor” diye ekliyor: 
“Bizim fabrikanın yerine ne yapsak? Yan komşu otel yaptı epey de müşterisi var. O zaman biz de otel yapalım.” 

MAHALLE BAKKALINA RAKİP BAKKAL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun sık verdiği örneklerden biridir. Türkiye’deki ticaret anlayışı maalesef ki, ‘mahalle bakkalı biraz fazla iş yapmaya başladığında hemen biri gelir aynı sokağa rakip bakkal dükkanı açar.’ 
Ömer İsvan da ‘Bodrum örneğini’’ veriyor. Bir dönem işadamları için Bodrum’da yazlık konut projesi yapma modası vardı. Bir de otel inşa etme furyası vardı, su kaydıraklarının boyu bile aynı olan, birbirinin rakibi oteller. 

HERKES Mİ COPY PASTE YATIRIMCI?

Bilgisayar dünyasında olanlar için çok basit bir uygulama, kopyala-yapıştır yöntemi. Ömer İsvan ile copy-paste yatırımları konuşuyoruz. 
Ömer İsvan, “Yatırımcılar daha sofistike olmaya, farklılık yaratmaya başladı” diyor, şunu da ekleyerek, “Komşumunkiyle aynısı olsun yerine benimki herkesinki gibi olmasın diyen patronların sayısı artıyor.” 

MELİH GÖKÇEK GİBİ ÇEVRECİ YÖNETİCİLER

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’dan mesaj geldi: 
“Ankara’da  Melih Gökçek Başkan gibi, Kadıköy’de Selami Öztürk Başkan, Antalya’da hocamız Prof. Mustafa Akaydın Başkan, Kocaeli’nde İbrahim Karaosmanoğlu Başkan, Manisa’da Cengiz Ergün Başkan, Konya’da Nezih Doğan Valimiz de aynı şekilde bu teknolojiye sahip çıkanlardan. Sizin bu yazınız bana olduğu gibi tüm bu yenilikçi ve çevre gönüllüsü liderlere moral oldu mutlaka.” 
Önceki gün bu köşede, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in çevreci elektrik motorlu otomobil kullanımının yaygınlaşması için gösterdiği çabayı aktarmıştım. 

 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler