• $9,4927
  • €11,0432
  • 548.394
  • 1519.25
13 Ekim 2014 Pazartesi

Vodafone ile Malala işbirliği yapıyor

2014 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen MalalaYusufzay ile Vodafone Grubu’nun geçen mart ayında Londra’daki ‘Connected Women’ zirvesinde tanışmıştım. O zirvede Vodafone Vakfı ve Malala Fonu’nun, mobil teknolojinin gelişmekte olan ülkelerdeki kadın okuryazarlık oranlarını artırmadaki dönüştürücü potansiyelini kullanarak kadınların okuryazarlık oranını artırma ve eğitime erişimi yükseltmenin yollarını arayacağı duyurulmuştu.
Büyük dertlerimizin arasında Malala’nın Barış Ödülü’ne layık görüldüğü haberi de kaynayıp gitti. Çıkan haberler de “2012 yılında Taliban militanlarının saldırısına uğrayan MalalaYusufzay başından ve boynundan vurularak yaralanmıştır. Bu saldırı öncesi Pakistanlı kızların eğitim haklarıyla ilgili yaptığı çalışmalar sebebiyle, Taliban'ın ölüm listesinde bulunuyordu”nun ötesine gidemedi.
Ben Malala kitabı Türkçede de yayımlanmıştı. Nobel Barış Ödülü duyurusundan sonra, bir kez daha elime aldım.
Hemen yanı başımızda kan akmaya devam ederken, öldürül en, tecavüze uğrayan kadınları, çocukları düşünerek sayfaları karıştırıyorum.
Malala, tedavi gördüğü hastanede, puslu hafızasıyla soruyor:
“Bunu bana kim yaptı?”
“…Beşinci günde sesime tekrar kavuştum ama sanki başka birinin sesi gibi geliyordu kulağa. Rehanna içeri girdiğinde, vurulma konusunu İslami bakış açısıyla konuştuk. İslam dünyasında çok fazla sayıda insan, bir Müslüman’ın böyle bir şey yapabileceğine inanmıyor dedi. Bazı şeylerin nasıl farklı nedenlerinin olduğunu, bunun benim başıma nasıl geldiğini ve eğitimin yalnızca erkekler değil, kadınlar için de İslami haklardan biri olduğunu konuştuk.”
“Yatağımda yatıp yeni bir dünyaya ilk adımlarımı atmayı beklerken, Birleşmiş Milletler özel eğitim temsilcisi ve İngiltere’nin eski Başbakanı Gordon Brown 2015’te hiçbir çocuğun okula gitmesinin yasaklanmaması için ‘Ben Malala’ sloganıyla bir imza kampanyası başlatmıştı.”

Muazzes Hanım işleri büyüttü

Vodafone Türkiye Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel geçenlerde sohbetimizde anlattı, Muazzes Hanım işleri büyütmüş, 200 çalışanı olmuş.
Malala’nınkatıldığı Vodafone Zirvesi’nde Türkiye’den de Mersinli Muazzes Özer mücadelesini anlatıyordu.
El işi ve dokuma yapan Muazzes Hanım, Vodafone’un Türkiye’de yürüttüğü ‘Önce Kadın Programı’ndaki ilan servisinde bir SMS ile ürünlerini pazarlayabilme imkânı buluyor. İlanlar, e-ticaret platformu olan sahibinden.com’da ücretsiz yayımlanıyor.
Muazzez Hanım, “Telefonum susmak bilmedi. Aldığım siparişlerle köydeki 100 kadına iş verdim. Hayalim fabrika açmak” diye anlatıyordu.
Kısa sürede hayatındaki dönüşümü de paylaşıyor:
“Köylüyüm traktör kullanırdım da ehliyetim yoktu. Hemen ehliyet aldım, bir de araba ürünlerimi daha rahat pazarlayayım diye. Eşim çiftçi onu da sigortaladım.”

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu