• $9,243
  • €10,7988
  • 530.553
  • 1432.8
7 Kasım 2014 Cuma

Türklerle İngilizler tatlı tatlı konuşacak

28-30 Kasım tarihlerinde ‘Türkiye-İngiltere Tatlıdil Forumu’ dördüncü kez yapılacak. Bu arada İngilizce tanımında da ‘Tatlıdil’ kullanılıyor. Tatlıdil gayri ciddi gibi dursa da, İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, “Britanya için çok önemli bir etkinlik” diyor ve birçok ülkeyle görüş alışverişi yaptıkları benzer platformların olduğunu anlatıyor. Çoğunun da bizim ‘tatlıdil’ gibi, isimleri varmış.
Bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başbakanlığı döneminde İngiltere Başbakanı Cameron ile birlikte bu forumun oluşturulmasına karar verdiklerini hatırlatıyor.
Tatlıdil Forumu’nun Türkiye adına eş başkanı Yaşar Yakış, İngiltere adına da Jack Straw.
İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’u da birkaç kelimeyle anlatmadan olmaz. Bakanlığı döneminde Türkiye’nin AB’ye üyeliği için canla başla çalışmıştı. Bakanlıktan ayrıldıktan sonra da Türkiye’ye ilgisini eksik etmedi. En son Bursa’daki bir toplantıda “Avrupa Birliği’nin geleceği için önemli iki ülke var” diyordu, “İngiltere ve Türkiye.”
Forumun koordinasyonunu, organizasyonunu Akfen Holding Yönetim Kurulu üyesi Pelin Akın yürütüyor. Bu sene de forumun ana sponsoru Akfen Holding. Ahmet Çalık, Ali Sabancı, Ali Kibar da destekçileri. Ayrıca Ersin Özince, İstanbul Cerrahi Hastanesi, Nurol, bir de İngiliz ordusunun asker botlarını üreten YDS firması destekçiler arasında.

Gül ve Prens Andrew katılmıştı

Türk İngiliz Tatlıdil Forumu geçen yıl Edinburg’ta düzenlenmiş, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Prens Andrew katılmıştı. Her iki ülkeden 60’ar kişi, işadamı, siyasetçi, akademisyen, medya mensubu, Türkiye-İngiltere ilişkilerini farklı başlıklar altında konuşmuştu.
Bu seferki toplantı ise İstanbul'da Adnan Çebi'nin otelinde.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da zirveye katılacak. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise programlarını ayarlamaya çalışıyor.
Eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, “Başbakan Davutoğlu’na sizin Dışişleri Bakanlığınız döneminde kurduğunuz forum diye gittim. Türkiye’nin gündemi çok hızlı değiştiği için kesin söz veremedi ama katılmaya çalışacağını söyledi” diye anlatıyor.
Forumu anlatmak için bir araya geldiğimizde, İngiltere Büyükelçisi Richard Moore da, Türk tarafı da, “Türkiye-İngiltere arasındaki ilişkilerin mükemmellikten hiçbir eksiği yok” diyordu.
Forumda da amaç, iki ülke arasındaki tüm iletişim kanallarını açmak. Nitekim geçen yılki forumdan önce bir araya geldiğimizde Jack Straw “Toplantılar ciddi ekonomik fayda sağlıyor” tespitinde bulunuyor ve büyük bir İngiliz şirketin başkanının ‘iki günlük toplantıda Türkiye hakkında 2 yılda elde edemeyeceğim bilgiye ulaştım. Şimdi yerel bir ortakla Türkiye’de yatırım fırsatlarını araştırıyorum’ dediğini aktarıyordu.
Antalya’daki forumda da sağlık, hukuk gibi başlıklarla birlikte elbette bölgedeki gelişmeler konuşulacak.
Konusu gelmişken, toplantıda Yaşar Yakış’a da, İngiliz Büyükelçisi’ne de, Suriye ve Irak’taki yaşananlarla ilgili görüşlerini sordum:
“10 yıl sonra inşallah dengeli, barışçıl bir çözüm olacak” diyorlar.

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor