• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
17 Haziran 2011 Cuma

Türkiye'de sadece 40 mülteci var

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, 'Türkiye'deki mültecileri görmek istiyorum' derse, yöneticilerin onu götüreceği yer Hatay olmaz, 40 mülteciyi tek tek ziyaret de edebilir.
Cümle karışık mı? Aslında Türkiye'nin mülteci tanımı karışık. Baştan anlatayım:  Mültecilerin statüsüne ilişkin 1951 yılındaki sözleşmeye göre 'mülteci'nin tanımı şu: 'Irkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen kişi.'
Türk devletinin resmen ilan ettiği mülteci sayısı ise 40 kadar. Kimler bu mülteciler?
Avrupa ülkelerinden gelenler. Oysa biliyoruz ki gerçek bu değil. İran ve Irak başta olmak üzere ülkenin doğusundan, güneyinden kaçıp gelenler var.
Angelina Jolie'nin iyi niyet elçisi olduğu BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Türkiye ofisine kayıtlı, sığınma talep etmiş bekleyen 20 bine yakın insan var. Buna Suriye'den gelenler dahil de değil.
Türkiye ne yapıyor aslında? Bir nevi kuma başını gömmüş kuş taklidi yapıyor. Türkiye diyor ki, 'Eğer her geleni mülteci statüsüne alırsam, doğu, güney sınırım kevgire döner. O yüzden mülteci sözleşmesine coğrafik çekince koyuyorum.'
Bu çekince karşılığında, doğudan, güneyden gelenleri engelleyebiliyor mu?
Hayır, dahası o binlerce insan kaçak, göçek bu ülkede yaşamaya devam ediyor.

Coğrafik çekince koyan 4 ülke kaldı
ÖLÜM korkusuyla, canını kurtarmak için Türkiye'ye kaçan Suriyelilerin durumu istisna aslında. Mültecileri ikiye ayırıyor, uluslararası tanım. Suriyeliler gibi kitle halinde gelenler, bir de bireysel gelişler.
Türkiye'deki 20 bin insanın çoğu bireysel gelenler. Kayseri'ye, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin davetiyle gittiğimde sohbet etmiştim, İran'dan, Irak'tan gelenlerle. Çoğu insan onuruna yakışmayacak evlerde yaşıyor. Bir bölümü siyasi tercihleri, bir bölümü de cinsel tercihleri nedeniyle ülkesinden kaçmış gelmiş. Bu insanlara 'Mülteci' demiyoruz da ne fark ediyor? Bu ülkede yaşamaya çalışıyorlar. Mülteci tanımına 'coğrafik çekince koyan' 4 ülkenin kaldığını da öğrendim. Monako, Madagaskar, Kongo ve Türkiye. O üç ülke ile Türkiye'nin durumu karşılaştırıldığında boşuna demiyorum, Türkiye başını kuma gömen kuş gibi.

Muazzez Ersoy'un çok çalışması lazım çok
ANGELINA Jolie, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin dünyadaki iyi niyet elçisi.
BM'nin bu biriminde sekiz ülkenin daha iyi niyet elçisi daha var. Biri de Türkiye'den Muazzez Ersoy. Angelina Jolie, Türk devletine başvuruyor ve gelmek istediğini söylüyor.
Internet'te arama motoruna girdim. Angelina Jolie yazdığım anda iyi niyet elçisi olarak hizmetleri sayfa sayfa ekrana dökülüyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin ana sayfasında Angelina Jolie'nin dünyanın hemen hemen her yerinde ziyaret ettiği, raporunu yazdığı mülteci haberleri var.
Bu ana sayfada Muazzez Ersoy'un esamesi okunmuyor. Türkiye sayfasında ise birkaç haber, o kadar. Angelina Jolie'nin 'iyi niyet elçiliği' ile ilgili internette karşıma çıkan ilk haber, '2001 yılında BM'ye başvurmuş olması ve çalışmak istediğini söylemiş olması.'
Türkiye'de hangi sanatçının veya hangi ünlünün hizmet vermek için BM'ye başvurduğuna ilişkin bilgi bulamadım.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak