• $12,3856
  • €13,9875
  • 711.467
  • 1776.41
8 Temmuz 2013 Pazartesi

Türkiye yükseldikçe ABD’li Osmanlı’yı öğreniyor

Prof. Şükrü Hanioğlu, geç Osmanlı dönemi tarihi konusunda dünyanın sayılı uzmanlarından. Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Program Direktörü. Kadir Has Üniversitesi’nin hem mütevelli heyetine girmesi hem de üniversitede başlattıkları ‘İmparatorluktan Ulus Devlete Türkiye’ yaz programı nedeniyle, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Aydın’ın davetinde bir araya geldik. 
Rektör Mustafa Aydın, “Benim alanım uluslararası ilişkiler. Türkiye’de doğru düzgün teorisyen yoktur. Çünkü eğitime ortaokul sıralarında Aristo’dan başlamak gerekiyor” diyor. 
Lisans eğitimi ile uluslararası ilişki disiplini öğretilebiliyor sadece. 
Derinlik, Türkiye ortalaması neyse burada da o. 
Şükrü Hanioğlu da ‘öğrenci’ denilince ABD’dekileri örnek veriyor: 
“Maalesef Türkiye veya Osmanlı tarihi konularındaki bölümlerde bir kişi ya var ya yoktu. Arap ülkeleri üzerine araştırmalar ağırlıktaydı.” 
Ve ilginç gelişme: 
Türkiye dünya arenasında bilinirliği yükseldikçe Osmanlı modelini öğrenmeye çalışanların da sayısı artmaya başlamış. 
Şükrü Hanioğlu anlatıyor: 
“Arap tarihini inceleyenler, 400 yıllık Osmanlı’yı öğrenmeye çalışmıyordu. Artık yeni jenerasyonda Suriye, Mısır’ı inceleyenler Osmanlı bağlamında da çalışma yapıyor.” 

‘Tarih eğitimi felaket’ 

Salt mevcut hükümetin değil, Türkiye’nin tarih boyu gündem maddesidir eğitim reformu. Osmanlı tarihi uzmanı Prof. Şükrü Hanioğlu’nun deyişiyle “Türkiye’de tarih eğitimi çok kötü, hele hele lise eğitimi felaket.” 
Nedenini de şöyle anlatıyor: 
“Devrim tarihi-inkılap tarihinde klişeler öğretiliyor.” 
Keza Osmanlı tarihi için de şu örnekleri veriyor: 
“İslami kesimin büyük bir bölümü Abdülhamid’e karşıydı dediğimde çocuklar çok şaşıyor ya da Osmanlı, 1. Dünya Savaşı’nda girmeden önce hiçbir şey yapmadı demek doğru değil.  İttifak anlaşmasını imzalamak hayat memat meselesiydi çünkü ordu Balkan Savaşı’nda fazlasıyla yıpranmıştı dediğimde de çok şaşırıyorlar.” 

Eski bina Osmanlı’ya yakışmıyordu 

Prof. Şükrü Hanioğlu, Türkiye’ye gelir gelmez, Osmanlı Arşivleri Binası’na gitmeye fırsat bulamamış ama “Binayı dışından gördüm çok beğendim” diyor ve ekliyor: 
“Sultanahmet’te bina vardı ama depoları ayrı yerdeydi. Belgeleri saklamaya elverişli değildi.” 
Başbakan Erdoğan Sadabad’daki Osmanlı Arşivleri binasının açılışında “Bizim nice belgemiz okunamadı. Bilimin önüne sunulamadı. Bizim şah damarımız kesildi. Şu andaki gençlik Osmanlıca okuyabiliyor mu? Bizi tarihimizden kopardılar. Biz çok önemli bir adım atıyoruz. Gerek mühendislerimiz ve mimarlarımız bu binayı onun için yaptılar. Bu güzel eser bütün hassasiyetiyle hizmet verecek. Bu binada 50 milyon belge var. Bunları bilimin hizmetine sunuyoruz” diyordu.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor