• $9,3459
  • €10,8764
  • 533.593
  • 1433.22
27 Mayıs 2013 Pazartesi

‘Turizmde hovardalık, umursamazlık var’

Turizm sektörünün en eski örgütlerinden SKAL’ın toplantı gündemi ‘sürdürülebilirlik’. Toplantı öncesi Kefaluka Otel’inin Genel Koordinatörü, SKAL Bodrum’un Başkanı Fatih Can Ekşi’ye soruyorum:
“Sektörün önce denize kanalizasyonunu döken, arıtma sistemini tasarruf olsun diye denetim zamanı dışında kapatan otelcilerden hesap sorması gerekmiyor mu?”
Fatih Can Ekşi “Haklısınız” diyor ve ekliyor: “Turgutreis’te 8 bine yakın yatak var. Belediyenin kanalizasyon arıtma sistemi yok.”
Turizm sektörünü en iyi bilen isim Kültür ve Turizm Müsteşarı Özgür Özaslan, katılımcılara sesleniyor:
“Dünya Ekonomik Forumu 2013 turizm rekabet endeksinde Türkiye 46’ncı sırada. Malta 24, Çin 45. Geçmişe göre Türkiye çok daha iyi pozisyonda ama hâlâ büyük sorunlarımız var.”
Müsteşar ardından rekabet endeksinin kriterlerini sıralıyor:
Kültürel kaynaklar açısından Türkiye 19’uncu sırada. Hava taşımacılığında 29’uncu, turizm altyapısında 45’inci.
Türkiye’yi rekabet endeksinde alt sıralara düşüren kriterlere geliyor sıra:
Güvenlikte 79’uncu sırada, çevresel sürdürülebilirlikte 95’inci.
Müsteşar ekliyor:
“Rapor yazmaya da gerek yok. Çıplak gözle görüyoruz hovardalık, umursamazlık, bilinç eksikliği var.”

Boğaz’a 100 kata kim ‘hayır’ der

Ne yapmalıyız sorusunun yanıtını Müsteşar Özgür Özaslan şöyle yanıtlıyor: “Belirli bölgelere aşırı yığılma var, dağıtmamız lazım. Kıyı kesimi dışında yatırımcılar rağbet etmiyor. Teşvik sistemi yeterli değil.”
Ardından büyükçe bir iğneyi de topluma batırıyor:
“İsteyen istediğini yapsın, hiçbir sınır olmayacak denilse ne sonuç çıkar sizce? Mesela Boğaz’da al burayı 100 katlı bina yap denilse kaç kişi ‘Hayır’ der? İnsanlar da biraz tamahkâr olmalı.”
Müsteşar haksız mı?
Gecekondusu olan fırsatını bulduğunu 4-5 katlı bina yapıyor, villası olan evini genişletiyor, yatırımcı yasaların yanından, köşesinden dolaşıp beton metrekaresini artırıyor. 

Kapadokya’daki balon faciası

1982’de müfettiş yardımcısı olarak bürokrasi hayatına başlayan, bakanlıkta adım adım yükselen Özgür Özaslan, çalışkanlığının, sektöre vakıf olmasının teyidini konuşmasında veriyor:
“Benzer durumlar olduğunda da atlar giderim, Kapadokya’daki balon kazasından sonra da gittim. Manzara korkunç. Bir kişi öldü ama yaralıların durumu da felaket. Omuru kırılan, omurgası kırılan. Devlet kontrol etsin ama iş sahibi de, can güvenliği konusunda neye mal olursa olsun her türlü tedbiri almalı.”
Balon faciasında medya da ‘kaza’ haberini gündemine aldı ve unuttu, bir sonraki faciaya kadar. Çevreyi olduğu kadar kendi ekmek teknesini de pisleyen işletmeciler var olduğu sürece biz daha çok felaket haberleri göreceğiz.

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası