• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
11 Mart 2013 Pazartesi

THY yöneticileri sendikacı Ayçin'in kulağını çınlattı

Tam da sırası, geçenlerde THY yönetimi zehir zemberek bir kamuoyu açıklaması yaptı, toplu iş görüşmelerinde sendikanın uzlaşmaz tavrından yakındı.
THY'nin eski yöneticilerinden Yusuf Bolayırlı "Sendika bir kere de gelip, şu işi de şöyle yapalım demedi, demiyor" diye başladı söze.

Hatırasını anlattı:
"Yıl 1991, maaşları yatırmada zorlanıyoruz. Türkiye dibe vurdu, herkes fakirleşti. Atilay Bey'e dedim ki, iki şık var. Ya 2 bin 500 kişi çıkaracağız ya da herkesin maaşından yüzde 15 indireceğiz ve sadece emekliliği gelenleri emekli edeceğiz sorun çözülür. Ne dersiniz?
Sonra yüzde 10 indirimde anlaştık. Mayısın 30'u oldu ikramiye dağıtacağız ama para yok. Dedik ki, sendika olarak sizin paranız var. Siz ödeyin, çalışanlar mağdur olmasın biz size borcumuzu bilahare ödeyelim. Ardından uçakların doluluğunu takip etmeye başladılar. Uçak doluyorsa, THY para kazanıyor diye."

THY sendikacılığı
Tezcan Yaramancı ekledi: "THY'deki sendikacılık ideolojiktir."
Erman Ilıcak sözü aldı:
"Gelir, gideri karşılamıyor. Aldım personel müdürünü yanıma gittik İncirli'deki sendikanın merkezine. 'Sen beni tanımıyorsun' dedim. 'Ben 5 yaşında babası ölmüş, hayatı kendisi kazanmış biriyim. Sen devletin parasıyla okumuş insansın. Ayıp değil mi 200-300 kişiyi getirip eylem yapıyorsun?"

Ve Hamdi Topçu anlatıyor:
"10 yıldır bir gün bile maaşları aksatmadık. Maalesef sendikacılıkta kural belli: Pazartesi olmaz, salı sallanır böyle devam ediyor."

Bir de şunları söylüyor:
"Modern sendikacılıkta verimli çalışılıyor mu konuşulur. 10 kişinin olması gereken bir bölümde, 15 kişi çalıştığında modern sendikacılık yapanın itiraz etmesi gerekir."

THY nasıl ateş püskürdü?
THY'den yapılan açıklamada deniliyor ki:
"24. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendikanın uzlaşmaz ve dayatmacı yaklaşımları nedeniyle bugüne kadar bir anlaşma sağlanamamıştır.
Mevcut durum çalışanların ve dünya devleriyle rekabet eden Türk Hava Yolları'nın aleyhinedir. THY halen yürürlükte olan toplu iş sözleşmesi metnini aynen imzalamaya hazır olduğunu beyan etmiştir. THY'nin bu teklifini ve masada verdiği ücret teklifini tartışma gereği dahi duymayan Hava-İş Sendikası, çalışanları ve Türk Hava Yolları'nı hiç kimseye yarar sağlamayacak bir grev macerasına sürüklemeye çalışmaktadır."

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı