• $8,402
  • €9,9899
  • 489.125
  • 1408.81
24 Ekim 2014 Cuma

Tasarım Bienali sokağa indi

Bu aralar Kadıköy, Karaköy, Galata’ya yolunuz düşer de, simit alırsanız muhtemelen paket kağıdı ilginizi çekecektir. ‘Gelecek artık eskisi gibi değil’ temalı 1 Kasım’da başlayacak, 14 Aralık’a kadar sürecek 2. İstanbul Bienali’nin bilgilerini okuyacaksınız. Sadece simitçilerde de değil, köftecide, kuaförde, nohut-pilavcıda, pizzacıda da aynı tanıtım var. Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova “Gerilla kampanyası düzenledik” diyor.
Amaç elbette daha çok insanın bienale ilgisini çekmek. Bu yüzden de bu sefer giriş ücreti yok.
Dün İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile bienali konuşmak için bir aradaydık. Bülent Eczacıbaşı, “2012’de ilk tasarım bienalini düzenlemiştik. Çok düşündük amacı ne olmalı diye. Tasarım odaklı düşünceyi yerleştirme temel amacımız” diyor.
Bienal, tasarımın ekonomik kalkınmaya, toplumsal gelişmeye katkısını vurguluyor.
Aktivite bienal olduğu zaman, Bülent Eczacıbaşı’nın dediği gibi, ‘Ciddi bir entelektüel çabayı gerektiriyor.”
Bülent Bey ekliyor: “Anlamayanlar da, anlaşılmadığını düşünenler de haklı. Amaç en uç gelişmeleri izleyiciye sunmak.”

Bonfile yerine çekirge yer miyiz?

Bülent Eczacıbaşı ile bienalin ‘gelecek artık eskisi gibi değil’ temasını konuşurken, dikkatimizi çekti, mönüde ana yemek seçeneği olarak bonfile veya ‘ızgara çekirge, bademli frik bulguru’ vardı. Masadaki 20 kişiden 2’si ızgara çekirgeyi tercih etmeye karar vermiş. Kendi adıma çekirge seçeneğini baştan yok saydım.
Bülent Eczacıbaşı bienalin ana temasını “Eskiye benzemeyeceğini tabii ki ifade ediyor ama geleceğin de bizim, eskiden düşündüğümüz gibi olmayacağının mesajını veriyor” şeklinde yorumlarken, şunları da söylüyordu:
“Acaba gezegen çok farklı mı olacak, bambaşka bir gezegenden gelmiş uzaylılar gibi mi olacağız ya da sağ kalabilmek için, çevreyle uyum sağlayabilmek için neler yapacağız, tasarımın buna katkısı ne olabilir.”
Ve geldik can alıcı konuya: Çekirgeye…
Elbette farklı coğrafyalara gitmiş, yaşamış olanlar çekirge yemeğine de aşina olmuştur. Meğerse yemekteki ‘sözde’ çekirge seçeneği de bienalin bir parçasıymış. Togolu sanatçı Mansur Kurasana, projesinde daha etkin bir protein kaynağını insanlığa sunma mesajını veriyormuş. Çekirge, protein açısından bugünün et besiciliğinden daha verimliymiş.
Bienal adına hep beraber şu mesajı da çıkardık: “Geleceğin dünyası belki de hiç de bilmediğimiz gibi olmayacak.”

İstanbul’un koku haritasında neler olabilir?

Bülent Eczacıbaşı, “Bienali doğru anlatmalı ki enteresan tasarımlar, vazolar, iskemleler, tuhaf dizaynlar görmedikleri için insanlarda hayal kırıklığı yaratmasın” diyor.
Bienal öncelikle düşünmeye davet ediyor: Nereden geldik, neredeyiz, nereye gidiyoruz?
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun ana mekan olduğu bienalde İstanbul’un koku haritası çıkarılacakmış. Sanatçı Sissel Tolaas, Karaköy’den, Tophane’ye, Galata’ya köşe bucak koklamış, farklı koku notalarının haritasının çıkarmış. Haritada sizce hangi koku hakim olur, balık mı, kebap mı, boya kokusu mu?

<p>Sosyal medyadan #HelpTurkey etiketiyle yayılan ve bir kesimin devletin mücadelesini hiçe sayarak

'Help Turkey' provokasyonu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor