• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Ocak 2015 Cumartesi

Suriye ve Irak’ta tarih kalmadı

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova Türkiye’den yardım istiyor. “Suriye ve Irak’ta tarih talan ediliyor” diyerek.

Hemen burnumuzun dibinde kan gövdeyi götürürken, hatta zaman zaman sınırlarımızın içinde asayiş sorunları yaşanırken, Türkiye’nin derdi kültürel mirastan, tarihi eserlerden çok daha ötede.
UNESCO Genel Direktörü ‘Türkiye’nin 1.6 milyon mülteciye’ ev sahipliği yaptığını vurguluyor, vurgulamasına da… Malum, bizim bir derdimiz de 1,6 milyar misafire insanoğlunun en temel iki ihtiyacı olan ‘karnını doyurma’ ve ‘barınma’nın karşılığını vermeye çalışmak.
Elbette büyük devlet olmanın sorumluluğu da var.
UNESCO Direktörü’nün de 70’inci yıl etkinliklerine Türkiye’de start vermesi boşuna değil. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu-UNESCO kendi uzmanlık alanı penceresinden bakarak, ‘daha iyi bir gelecek için geçmişin korunması’na çalışıyor.
Genel Direktörü Irina Bokova da ülkemiz için ‘güçlü lider’ yorumunu yapıp, Türkiye’den yardım isterken Irak ve Suriye’de yaşananları derin bir insani kriz ile birlikte kültürel yağmaya şahit olmamız şeklinde özetliyor.
Tarihi ve kültürel eserlerin yok edilmesinin önemini Orta Afrika’dan örnek vererek anlatıyor:
“Orta Afrika’da Bangui Ulusal Müzesi’nin tahrip edilmesi vandalizmdir. Geçici Cumhurbaşkanı, Catherine Samba-Panza ‘Kültür açısından her şeyimiz kayboldu, geçmişle olan ilişkimizi yeniden oluşturmalıyız’ diyordu. Kültürel aidiyetlere sahip çıkmamız lazım.UNESCO, barışı tesis etme çabasında, Orta Afrika Cumhuriyeti hükümeti ve halkıyla birlikte kültürel mirası ortaya çıkarmak, kültür bağlarını yeniden inşa etmek için çalışıyor.”

Kaçakçılığa izin vermeyin

Irak ve Suriye’deki terör örgütlerinin finansman sağlamak için silah, uyuşturucu, petrol kaçakçılığının yanı sıra kültürel ve tarihi eserlerin kaçaklığını da yaptığını,UNESCO Genel Direktörü IrinaBokova’dan öğrendik. UNESCO olarak Irak ve Suriye için acil müdahale eylem planı hazırlanmış. Türkiye’den de istekleri özellikle ‘kültürel ve tarihi eserlerin’ kaçakçılığında ‘daha uyanık’ olması.
Nitekim Avrupa Birliği de kaçakçılıkla mücadele için tedbirler almaya başlamış.

Medeniyetler İttifakı’nın tam zamanı

Irak ve Suriye’de devam eden süreçte kesimler birbirinin varlığını yok etmeye çalışırken, tarihini, kültürel değerlerini de talan ediyor.
UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, “Dünya Kültürel Mirası sayılan alanların askeri olarak kullanımının durdurulması, kültürel alanları hedef alan operasyonların durdurulması, barışı tesis etme çabaları içinde dünya mirası ve kültürel çeşitliliğin korunması için tüm aktörlere çağrıda bulunuyorum” derken, Medeniyetler İttifakı’nın öncü rol oynamasına dikkat çekiyor.
Bokova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde oluşması için büyük çaba sarf ettiği Medeniyetler İttifakı’nın hoşgörünün yeniden tesisi, barışın sağlanması, diyalog köprülerinin kurulması için çalışmasında UNESCO’nun da görev almaya hazır olduğunu söylüyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Sosyal medyayı sallayan en ilginç ilizyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?