• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
9 Haziran 2014 Pazartesi

Sınıf birincisi Başakşehir

Yerel seçimlerin ‘ikinci’ etabında partisi sandıktan çıkamayan bir yönetici ‘Yok size asfalt, masfalt’ minvalinde, “Madem seçmediniz, bir 5 yıl artık hizmete susarsınız, pişmanlık fayda etmez” demiş ya, o genç yönetici muhtemelen gençliğin verdiği heyecanla ince siyasetten uzak bir dil kullandı. Haklı veya haksız ancak bu tepkiden yola çıkıp bir kez daha soralım: Sahiden seçimlerde yerel hizmetler mi oylandı, yoksa genel Türkiye siyaseti mi?
Hele İstanbul’da çoğumuz, bizi temsilde ilk sırada yer alan muhtarımızın bile adını bilmezken…
Yerel yöneticilere mümkün olsa da her yıl, belki yılda iki kere karne verebilsek. İnsan hayatında 5 yıl uzun bir süre, belediye başkanını seçiyoruz, 5 yıl sonra sandıkta karnesini veriyoruz. En azından ara dönem değerlendirmesi olsa, koltukta oturan da karnesine göre kendisine çeki düzen verir.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Şeker’in koordinatörlüğünde yürütülen ‘İstanbul vatandaş karnesi’nde yerel düzeyde karşılaşılan tüm kamusal hizmetlerden duyulan memnuniyet düzeyi ölçülmüş.
Toplu taşıma, elektrik ve aydınlatma, su ve kanalizasyon, yol ve kaldırım, temizlik ve çevre sağlığı, park-bahçe yeşil alan, eğitim, sağlık, emniyet ve asayiş, iyi yönetişim hizmetlerinin değerlendirildiği karnede Başakşehir 10 üzerinden 7,17 puan ile ‘sınıfın birincisi’. Başakşehir’i, Zeytinburnu, Bahçelievler, Fatih ve Kağıthane izliyor. İstanbul ilçeleri arasında sınıfı geçmeyen yok ama finans merkezi olma hedefindeki Ataşehir ve Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu, Kadıköy gibi İstanbul’un merkezi ilçeleri ise vasat öğrenci misali 5’ten şaşma 6’yı aşma kuralını uyguluyor.

Kadıköy, Şişli, Bakırköy yeşile hasret

İstanbul Vatandaş Karnesi projesinin ikinci aşamasında, İstanbul’daki 39 ilçenin muhtarlarına ‘sanal bir bütçe’ verildi ve ihtiyaçlara göre harcaması istendi. Çarpık yapılaşan Sultanbeyli’nin eğitim hizmetleri, Eyüp, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa’nın sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar başlığına para ayırması malumun ilanı.
Ancak yaşam kalitesinin en önemli göstergelerinden park-bahçe ve yeşil alan hizmetlerinde önceliğini kullanan ilçeler ise Kadıköy, Şişli ve Bakırköy.

İğne atsan yere düşmez

Toplumsal olaylardan sonra yurtdışında çıkan olumsuz haberler üzerine ‘Türkiye’nin imajı’ diye çok da dertlenmesek. Başkalarının bize dair edindiği izlenim bir tarafa, bizim gerçeğimiz ne ya da nasıl bir ülkede yaşamak istiyoruz değil mi, olması gereken? Kaldı ki, kötü imaj iddiası çok da gerçekçi değil. Aksi olsa Türkiye ve medarı iftiharı THY bu kadar talep görmezdi. Atatürk Havalimanı’nda uçakların iniş ve kalkışının en az olduğu, en ölü saatlerden birinde bu fotoğrafı çektim. Gördüğümüz gibi iğne atsanız yere düşmez. Yabancıların işlem yaptırdığı pasaport bölümünde ise günün her saatinde kuyruğun ucu bucağı görünmüyor. Bu arada yurtdışına çok sık gidip geliyorum, her seferinde tam dolu THY uçağında Türklerin oranını kestirmeye çalışıyorum. O kadar azınlıkta kalıyoruz ki.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?