• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
22 Temmuz 2013 Pazartesi

Online olan kadınlarla istihdam artar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin başta olmak üzere teknoloji, sanayi, çalışma hayatı, ekonomiyle ilgili bakanların hemen hemen hepsi kadınların iş gücüne katılımının önemine vurgu yapıyor. Bir yandan da Başbakan Erdoğan nüfusun yaşlanma tehlikesine karşı, kadınların daha da doğurması gerektiğini söylüyor. 
Üç, beş çocuk doğurup, hem de iş gücüne katılabilmesi bir çelişki mi? 
Esnek çalışma saati uygulaması, ev-ofis sistemi ile çelişki azaltılabilir. En azından beyaz yakalı kadınlar için. Sonuçta şu an bir gerçek var ki, okumuş kadınlar bir, iki çocuk sahibi olurken, eğitim almamış kadınlar çocuk yaptıkça, yapıyor. 
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu’nun “Türkiye’nin nüfusunun yüzde 51’i hanımlar. Yüzde 49 size nasıl baksın” sözlerini aktarmıştım, dünkü söyleşi sayfamızda. 
Bu serzenişe Intel’in bir çalışması tam da yanıtı veriyor. 
“Gelecek 3 yıl içinde gelişmekte olan ülkelerde online olan kadın ve kızların sayısının ikiye katlanması gerekiyor” vurgusuyla Kadın ve Bilişim Platformu altında birçok proje gerçekleştiriyor, Intel. 
Online kadın ve kızların sayısının ikiye katlanması halinde dünya genelinde hem ülke ekonomilerinde, hem kadınların gelişiminde hem de toplumsal alanda büyük dönüşümler yaşanacağına, dünya genelinde tahminen 3 milyar insanın bu durumdan olumlu etkileneceğine işaret ediyor. 
Türkiye genç nüfusuyla teknolojiyi çok yakından takip ediyor ama dijital uçurum da epey derin. Hem bölgeler arasında hem de erkek ve kadınlar arasında. 

Zeytinyağında müstahsil yine zararda 
Bu yıl marketten alacağınız zeytinyağının litresi yine 10 liradan aşağı olmayacak. Taş baskı, erken hasat, en has sızma gibi etiket yapıştırıldığında da en az 15 lira. 
Acaba müstahsil ne yaptı? 
Müstahsil ağacı dövmeyi bırakalı çok oldu çünkü öğrendi ki döve döve zeytini düşürmeye çalışırsa, ertesi yıl ağaç küsüyor. Zeytin toplamak meşakkatli iştir. O yorucu işin karşılığında kilosunu 4.5 liradan satabildiler. Şubat ayı gibi 5.2 liraya kadar çıktı ama kimsenin elinde doğru düzgün mahsul kalmamıştı. 
4.5 liralık ürün tüketicinin karşısına 10 liraya, 12 liraya çıkıyor. 
Zeytinden, zeytinyağından yine aracılar kazandı. 

Hoca derse geç kaldı diye odasını bastılar
Geç Osmanlı dönemi tarihi konusunda dünyanın sayılı uzmanlarında, Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Program Direktörü Prof. Şükrü Hanioğlu’na Türkiye’deki öğrenciler ile ABD’deki öğrenciler arasındaki farkı soruyorum: 
“Türkiye’dekiler ile ABD’deki öğrencilerin farklı beklentileri var. ABD’dekiler daha talepkâr” diyerek, münasip bir dil kullanıyor. 
Ve örnek veriyor: 
“Bir asistan iki kez derse beş dakika geç gitti diye, Princeton’daki odamı adeta bastılar. Siz de çare bulamazsanız dekana gideceğiz dediler.” 
Güldük, bizde lisede de, üniversitede de 5 dakika da olsa kâr, kârdır. Ders kaynamış olur. 
Şükrü Hoca, “Onlar ek ders istiyorlar, dersi daha iyi tartışalım talebiyle” diyor. 
Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Aydın sözü sürdürüyor: 
“Geçen yıl üç Alman öğrencimiz vardı. Ders sonrası Türk öğrenciler kafeteryaya gidiyordu, Alman öğrenciler ise kütüphaneye gidip o dersle ilgili kitap alıyorlar. Bilgilerini pekiştirmek için.”

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor