• $13,6351
  • €15,5154
  • 782.703
  • 2004.55
29 Mart 2013 Cuma

'Müdürümüz kapıya dayandı, okula döndüm'

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ın dediği gibi "YBO'larda okuyan çocuklar, geleceğimizin teminatı olan gençler, bu ülkenin kendilerine önem verdiğini görmek istiyor."
Türkiye'de 500'e yakın YBO var, 212 bin 894 öğrencinin çoğunluğu köylerden, mezralardan çıkıp eğitim imkanına kavuşuyor.
Büyükşehirlerdeki akranlarından çok daha engebeli yoldan geliyorlar, hayatın çok daha fazla zorluklarını küçük yaşlarında yaşıyorlar.
Eczacıbaşı için Tayfun Talipoğlu'nun 'Geleceğimize Sağlık' filminde önce boncuk, boncuk, kocaman gözlü çocuklar görüyoruz. 'Demokrasinin yerleşmesi ve gelişmesi demek, bu ülkedeki hiçbir birey için 'BANA NE' dememektir" diyor, Tayfun.
Bir kız çocuğu mikrofonda "Büyüksün artık, kız çocuğu okula gitmez diyor babam. Allah'a çok şükür müdürümüz kapıya dayandı da babamı ikna etti" diye anlatıyor.
Bir başka kız çocuğunun babası okumasına karşı çıkmıyormuş ama annesi ve özellikle amcaları kabul etmiyormuş. "Kızların okuması ayıptır" diyorlarmış.
Ve o kız çocukları her eğitim yılı başında, her eve gittiklerinde aynı korkuyu yaşıyorlar.

Sanki AB proje uzmanı
Maçka Esiroğlu 75. Yıl İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu Okul Müdürü Recep Yılmaz anlatıyor:
"Anne babaya gidip yalvarıyoruz, kızlarını okuldan almasınlar diye. 'İlköğretim Yetmez, Eğitim Bitmez' projesini uyguladık. 114 bin euroluk Avrupa Birliği'nden kaynak aldık. Kız çocukları etüt zamanı, yatakhanede öğretmenleriyle internet üzerinden iletişim kurup, anlamadıkları yeri, çözemedikleri problemi soruyor, anında öğreniyor. Tek amacımız vardı bu projede anne-babalara 'Bak kız çocuğun başarılı, okumasına engel olma' diyebilmek. Maçka'da kız çocuklarının okula devam oranı yüzde 84. Maalesef diğer yerlerde bizim kadar yüksek oran yok. Şimdi yeni bir proje yazıyoruz. Hayrat ve Araklı okul müdürlerine proje yazmada yardımcı oluyorum."

Okullar öyle dipsiz kuyu ki
Van Erciş'teki okulun yatakhanesi gözümün önünde hala. 2. Dünya Savaşı yıllarından kalma ranzalar, çocukların temiz gömlekleri, diş fırçaları yastıklarının altında çünkü dolap yok. 
Arçelik, 2000'lerin başında o zamanki adıyla 'YİBO' projesini başlatmıştı. 5 yılda 8 milyon dolar harcayıp, tüm YBO'ların elini yüzünü düzeltecek, çocuklara bayiler hamilik yapacaktı. Hatırladığım kadarıyla o proje tamamlanmadı.
Geçenlerde TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut anlatıyordu:
İş Kadınları Derneği projesiyle 100 yatılı bölge okulu yenilenecek. Tek başına Semahat Arsel'in yaptığı bağışla yaklaşık 40 okul yenilenecekmiş.
Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı Okşan Atilla Sanön, gittiğimiz Maçka'da, şu ana kadar 22 okulda çalışmalarını tamamladıklarını, bu yıl 7 okulu iyileştireceklerini anlatıyor.
YBO'lar, köy okulları, mezralardaki okullar, hatta İstanbul'un varoşlarındaki dipsiz kuyu, herkese çok iş düşüyor.

<p class='MsoNormal'>Eda Cabul sordu, Hukukçu Cüneyd  Altıparmak cevapladı.</p>

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını