• $9,2448
  • €10,7922
  • 529.329
  • 1432.8
6 Aralık 2010 Pazartesi

Merhaba

Siz okuyucularımızın bir bölümüyle daha önce beraberdik. Bir kısmınızla bugün ilk defa tanışıyoruz.

22 yıllık meslek hayatımın 12 yılını geçirdiğim bir önceki gazetemde üç ay önce perdeyi 'Övgülerinizle, tenkitlerinizle her anı yaşamaya değerdi' diye kapatmıştım.
Bugün yeni bir sahnede, perdeleri yeniden açıyoruz.

Geçenlerde bir Yunan tanıdık, yaşadıkları krizden yakınırken, 1990'lı yılların Türkiye'sine dönüverdim.

O yıllarda yaşadığımız çaresizliği hatırladım. Bireysel ve toplumsal olarak geleceğimizden çok korktuğumuz kriz üstüne kriz kabusu gördüğümüz yıllara...
Hala sıkıntılarımız var mı? Var, ancak şu da gerçek ki, gerek siyasi gerekse ekonomik olarak imrendiğimiz Yunan komşularımızdan da çok daha iyi durumdayız.
Yeniden merhaba derken, sizlere ekonominin, siyasetin, sanatın, bilimin aktörlerini,
sahnesini, sahne arkasını ve satır aralarını aktaracağım.
Şimdiden hoş bulduk diyorum. Umarım sizlerin de kabulü olur.


Afrika'ya geç kalmayalım
Dün 'Hoş geldin' diye arayanlardan biri Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'dı. Sohbete başladık. 'Libya, Fas ve Tunus'taydım. Nijerya ve Gana'ya gideceğiz. Aslında programda Fildişi Sahili de vardı, ama ülke karışmış, yollar kapanmış. Sırada Ekvador, Angola, Etiyopya var.' Fakir ülkeler ile ticaret ne kadar gelişebilir ki?
'Afrika ile ticarette madencilik sektörü ön plana çıkıyor. Petrolü, doğalgazı olanların yanı sıra değerli madeni olan ülkeler artık dünya ticaretinde güç kazanacak. Misal, elektrikli otomobil ile  aynı fiyata sahip bataryası var. Lityum madeninden yapılıyor ve çok az ülkede var. Afrika'ya özellikle madencileri götürüyoruz. Türk iş alemi söz sahibi olsun. Fransız bir meslektaşım, 'Afrika'ya Türkiye ile gitmek istiyoruz' dedi. Bugün Afrika'ya gidemeyen yarın çok geç kalacak.'

"1.jpg"

Kimin evinin kapısı sizce?
Kapının girişinde bu iki dörtlük karşılıyor misafirleri. En hoşuma giden satırlardan biri oldu, 'Paran ile övünme, burda herkes paşa, bey.' TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile  eşi, yine eski TÜSİAD başkanlarından Cem Boyner'in Cunda'daki evlerinden. Evlerindeki ahenk sayesinde olsa gerek Cem Boyner, 'Ümit için şafak sayıyorum' diyor.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor