• $17,8631
  • €18,3981
  • 1025.68
  • 2829.58
20 Haziran 2014 Cuma

Mehmet Sepil de restorancı oldu

Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk yolu açtı, Türkiye’nin ve dünya zenginler listesinde yer alan işadamlarının yeni gözdesi eğlence, yiyecek-içecek sektörü. Irak petrolü denildiğinde, Türkiye’den ilk akla gelen isimlerden, Genel Energy’nin kurucu ortağı Mehmet Sepil, İzmir-Alaçatı’daki Alçat Kır Evi Oteli’ni satın aldı, Mancar adlı restoranını açtı.
Ege otlarına verilen isim olan Mancar’da Mehmet Sepil’in ortakları İstanbul’un meşhur restoranı Lacivert ile eğlence mekânı Hayal Kahvesi’nin kurucusu Fehmi Yaşar ve işadamı Cevat Akgerman.
İspanya’daki Michelin yıldızlı Koktxa Oteli’nin şefi Daniel Lopez danışman olmuş, İtalyan aşçı Fabio Gemignani, Mancar’a transfer edilmiş.
Restoranda ilk organizasyona ev sahipliği yapacak olan AKG Grubu’nun patronlarından Bülent Akgerman ile sohbetimizde öğrendim, Bülent Akgerman Chaine des Rotisseurs İzmir şube başkanıymış.
Kulüp 1248 yılında av hayvanları pişirme-çevirme tekniğini geliştirmek amacıyla lonca olarak kurulmuş. Yıllar geçmiş, gastronomi kulübü haline dönüşmüş.
İzmir’e birkaç saatliğine de gelmiş olsam, İstanbul’un asık suratından kurtuldum ya, bu da benim karım olsun.

Bankayla tanışmamış 15 milyon kişi var

60’ıncı yılını kutlayan Şekerbank’ın toplantısında, 2013 Nobel Ödülü sahibi ekonomist Prof. Robert J.Shiller ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kürsüye çıkmadan önce Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan konuşmasında şunu vurguluyordu:
“15 milyon kişi bankacılık sistemiyle hiç tanışmamış.”
Sayı yüksek, devletten yardım alanları, hayatında bir kere bile olsun havale yapanları hesaba dahil etmiyor mu diye aramızda konuşurken, şu rakamları da verdi:
“Anadolu’daki kadınların yüzde 55’i, büyük şehirlerdeki kadınların yüzde 15’i bu grupta yer alıyor.”
2023’te dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi, tek bacakla maraton koşan atlete benzetmemizin önemli bir göstergesi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, “Kadınların iş gücüne katılımı maalesef çok düşük” diyordu ve kızların okullaşmasının artmasıyla iş hayatında daha kolay yer alacağını anlatırken de şu rakamları veriyordu:
“2002’de okullarda her 100 erkek öğrenciye karşılık 91 kız öğrenci vardı. Bugün her 100 erkek öğrenciye karşılık 102 kız öğrenci eğitimde.”

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım